">" alt="reklam" width="160" height="600"/>
" alt="reklam" width="160" height="600"/>

SON DAKİKA

Hatay Haber
sanalbasin.com üyesidir
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Devlet Bahçeli adına görkemli Aba Güreşi festivali

Bu haber 10 Eylül 2019 - 13:05 'de eklendi ve 4.452 views kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı tarafından 2018 yılında birincisi merhum Alparslan Türkeş adına düzenlenen Aba Güreşleri Festivali, bu yıl ikincisi geçtiğimiz hafta sonu Pazar günü Yayladağı Belediyesi Aba Güreşi Alanı’nda MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli adına coşkulu bir katılımla gerçekleşti.

Dr. Devlet Bahçeli Yayladağı Aba Güreşleri etkinliklerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Güreş Ağası Bekir Akkar, “Yayladağı’nda Ata Sporu olan Aba Güreşleri’ni organizasyonunu gerçekleştiren MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu etkinlikler yapıldığı sürece her zaman destek vermeye edeceğiz. Güreşlere iştirak eden herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ÇELİK: SPORA HER ZAMAN DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Yayladağı Aba Güreşleri etkinlikleri kapsamında yaklaşık 1 ay önce Yayladağı Güreş Alanı’nda gerçekleştirilen 19’uncu Yayladağı Aba Güreşleri’nde Güreş Hanımağası olarak bir ilki gerçekleştiren Ak Parti Hatay Milletvekili Av. Sahabat Özgürsoy Çelik ise gerçekleştirdiği konuşmada, “İçerisinde ahlak ve disiplini barındıran Ata Sporu olan Aba Güreşleri’ni sizlerle birlikte her zaman destekleyeceğiz. Bu işe taşın altına elimizi değil, gerekirse vücudumuzu koyacağız. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı başta olmak üzere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

SAFFET SANCAKLI: ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA SPORA YAZDIRIN

Ata Sporu olan Aba Güreşleri’nin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için spora her zaman destek vereceğini belirten MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise yaptığı kısa konuşmada, “Gerçekleştirilen güreş organizasyonu ile Hatay’ı daha da yakından tanımaktan dolayı mutluyum. Yayladağı ve Hatay halkı bizleri sıcak bir ilgiyle karşıladılar. Bizler, Hatay’ın sorunlarını TBMM’de her zaman dile getiren MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’ya her zaman destek olmaya devam ediyoruz. Hatay’ı Lütfi Kaşıkçı sayesinde biraz daha yakından tanımak kısmet oldu. Bende fahri bir Hataylı hemşeriniz olarak Hatay’ın sorunları gerek mecliste, gerekse her platformda çözmek için elimizden gelen tüm imkanları seferber edeceğiz. Anne ve babalara da buradan seslenmek istiyorum. Çocuklarınızı mutlaka spora yazdırın. Hangi spor dalı olursa olsun, yeter ki spor yapmayı sevsinler. Spor insanları kötü alışkanlıklardan alıkoyar. Şunu da unutmamak gerekir ki, ‘Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur’ sözünü söyleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk spora her daim çok önem vermiştir. Bu vesileyle bizleri sıcak ilgi ile karşılayan Hatay halkına şükranlarımı sunuyor, organizasyonu gerçekleştiren Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’yı tebrik ediyor, güreşçi kardeşlerime de başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

KAŞIKÇI: YAYLADAĞLILARI GÖNÜLDEN SEVİYORUZ

Dr. Devlet Bahçeli Yayladağı Aba Güreşleri’ni düzenleyen MHP Hatay Milletvekili yaptığı konuşmada, “Yayladağı’nda ikincisini düzenlediğimiz organizasyonumuzda sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Biz Yayladağı’nı ve Yayladağlıları kalpten ve gönülden seviyoruz. Yayladağlıların bu memlekete nasıl bir katkı sunduğunu çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin güney sınırının en son ilçesinde, bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin namusunu koruyorsunuz. Allah sizleri var etsin ve eksikliğini vermesin. Bizler de sizler için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz her platformda Yayladağı’nın sorunlarını ve sıkıntılarını anlatıyoruz. Çözmek için de var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.

KAŞIKÇI: İKİ LİDER BİR ARAYA GELDİ, ŞİMDİ SİZ DÜŞÜNÜN!

ABD Dışişleri Bakanı’nın ‘Hatay’a gitmeyin’ sözleri ile ilgili bir cevap veren MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Allah’ın izni ile Afrin operasyonundan sonra artık Hatay, Türkiye’nin değil, dünyanın en güvenli şehridir. Bizler 1 buçuk milyon Hataylılar, Allah’ın izniyle Ay-Yıldızlı bayrağın altında çok rahat bir şekilde yaşıyoruz. ABD diyor ki Hatay’da terör eylemleri olur, dikkat edin. Bizde bunlara yiğidin harman olduğu yer olan Yayladağı’ndan sesleniyorum. Sizler PYD’yi silahla destekleyip, Türk Devleti’ni ve Türk Milleti’ni dize getirmeyi düşünüyorsunuz. Biz bunu Yayladağlılar olarak biliyor ve bu oyununuzu da görüyoruz. Biz bu oyunları arkasında durduğumuz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli sayesinde bozacağız. İki lider bir araya geldi. Asıl şimdi onlar düşünsün. Bizim düşüneceğimiz hiçbir şey yok. Düzenlediğimiz organizasyona katkı veren, teşrif eden tüm konuklarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

KAŞIKÇI’DAN BAŞKAN SAYIN’A TEŞEKKÜR

46 günde yapımı tamamlanarak Aba Güreşi müsabakalarının aslına uygun bir şekilde yapılmasını sağlayan Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın’a teşekkür eden MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Geçen yıl birincisini yaptığımız organizasyon sonrasında bizlere böyle bir sahayı kazandıran Belediye Başkanı Mustafa Sayın’a, Belediye Yönetimine ve çalışanlarına, Meclis Üyelerine, sonsuz teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun.” dedi.

GÜREŞ MÜSABAKALARI 10 KATEGORİDE GERÇEKLEŞTİ

Dr. Devlet Bahçeli Yayladağı Aba Güreşleri etkinliklerine başta Hatay olmak üzere, çevre illerden yaklaşık 500 sporcu katılım gösterdi. 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80 ve +80 kg. grupları olmak üzere toplam 10 kategoride mersahta mücadele edene güreşçiler kıyasıya şampiyon olmak için birbirleriyle yarıştılar. Coşkulu bir şekilde kıran kırana geçen güreş müsabakaları sonrasında her kategoride şampiyonlar belli oldu.

DERECEYE GİREN GÜREŞÇİLER BELLİ OLDU

Yapılan müsabakalar sonrasında 40 kg. kategorisinde birinci Sinan Saraç (Çayır) , ikinci, Çınar Küçük (Adana), üçüncü Bayram Hezer (Sofular), 45 kg. kategorisinde birinci Ali Abidin (Yayladağı), ikinci Sezgin Kargı (Sofular), üçüncü Muhammet Kavi (HBB), 50 kg. kategorisinde birinci Mevlüt Yastı (Adana), ikinci Halit Kuyucu (Antakya Belediyesi), üçüncü Umut Eren Yılmaz (Alanya), 55 kg. kategorisinde Muhammet Kömürcü (Yayladağı), ikinci Yakup Barış Çınar (Sebenoba), üçüncü Mehmet Kuyucu (Antakya Belediyesi), 60 kg. kategorisinde birinci Ferhat Kılıç (İstanbul), ikinci Mustafa İsmail Malgaç (Sofular), Muhammet Ali Cücük (Bezge), 65 kg. kategorisinde birinci Fatih Önalan (Sofular), ikinci Hüseyin Çağtay (Apaydın), üçüncü Mustafa Saltuk (HBB), 70 kg. kategorisinde nbirinci Ertuğrul Kahveci (K. Maraş), ikinci Mustafa Çağtay (Apaydın), üçüncü Ömer Ölmez (Dörtyol) 75 kg. kategorisinde birinci Hasan Kaya (Hanyolu), ikinci Mehmet Yıldız (İskenderun), üçüncü Tugay Alyaz (Kozkalesi), 80 kg. kategorisinde birinci Yar Mehmet Kılıç (Ovakent), ikinci Mecit Kılıç (Ovakent), üçüncü Fatih Karataş (Ceyhan) dereceye girdiler.

BAŞPEHLİVAN ENES KARGI OLDU

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı tarafından Dr. Devlet Bahçeli adına düzenlenen Yayladağı Aba Güreşleri etkinliklerinde 9 kategorideki güreş heyecanı başpehlivanlık için yapılan son güreşe damgasını vurdu. Yapılan güreşlerde her yıl başpehlivanlığı elinden bırakmayan Enes Kargı güreş müsabakasında Tarsuslu İsa Göçen ile karşı karşıya geldi. Güreşin ilk 5 dakikalık bölümünde karşılıklı güreş müsabakasında sonuç çıkmazken, ikinci 5 dakikalık bölümde Enes Kargı rakibi İsa Göçen’i teknik bir hareket sonrasında yere sırtüstü yıkarak başpehlivanlık unvanını elde etti. Üçüncülük için yapılan güreş müsabakasında ise Mahmut Çayırcı rakibi yenerek dereceye girdi.

DERECE GİRENLERE ÖDÜLLERİ TAKDİM EDİLDİ

10 kategoride gerçekleştirilen güreş müsabakaları sonrasında şampiyon olan ve dereceye giren güreşçilere madalyaları MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, MHP Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, Yayladağı Kaymakamı Tahir Yılmaz, Altınözü Belediye Başkanı Bülent Uygur, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Güreş Ağası Bekir Akkar tarafından takdim edildi.Haber&Foto: Mahmut TUNCAY

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA