">" alt="reklam" width="160" height="600"/>
" alt="reklam" width="160" height="600"/>

SON DAKİKA

Hatay Haber
sanalbasin.com üyesidir

Osmanlı seriye sicilinde KIRIKHAN

Bu haber 12 Haziran 2019 - 9:18 'de eklendi ve 786 views kez görüntülendi.
Osmanlı seriye sicilinde KIRIKHAN

Araştırmacı Gazeteci Yazar: Zafer SARI

 Kırıkhan, Hatay ilinin 15 ilçesinden biridir. 688 km2 alan içerisinde, Suriye’den gelen mültecilerle birlikte yaklaşık 160 bin kişi yaşıyor. Tarihi Antakya ile bir bütünlük taşır. Eski dönemlerde canlı bir uğrak yeri olan Kırıkhan, Antakya Maraş, İskenderun ve Halep yollarının kesiştiği noktada bulunması nedeniyle her dönemde önemini muhafaza etmiştir. Bu özelliğinden dolayı Kırıkhan’a kervanlar için çok sayıda hanlar inşa edilmiştir.

1870 yılında Mustafa Şevki Paşa, ünlü bir bilim ve din adamı olan Beyazıt-i Bestemi türbesini onarırken, çevresinde evler, dükkânlar ve değirmenler yaptırıp, bir Pazar köyü haline getirilmiştir. Yeni kurulan Pazaryeri kalabalık ve renklidir. Her geçen gün gelişim ve değişim atağı içinde olmuştur. Bayezid Bestami Türbesi de yöre halkının yaşamında özel bir yer olunca bu kalabalık daha da artmıştır. Ziyaretçilerin türbeye olan ilgisi karşısında köyün hareketliliği artmış ve bu günkü ilçe merkezinin yerine taşınmıştır. 1920’li yılların başlarına kadar, Darb-ı Sak Kalesindeki ziyarettin bulunduğu yerde kalmıştır.

Kırıkhan’ının taşınacağı eski yerleşim alanı ise, o yıllarda kamış ve sazlardan yapılmış derme çatma evlerden kurulu küçük bir köy görünümünde  idi. Burası aynı zamanda 14-15 yüz yılarında gündüz oğullarının yaşadığı bir alandı.

1921 yıllarında Fransız manda yönetimi, Kırıkhan’a çok sayıda Ermeni yerleştirerek, burayı bir ermeni kolonisi haline getirilmeye çalışılmış ancak, Atatürk’ün girişimleriyle bu düşünce hayata geçirilememiştir. Kırıkhan’ın birçok özeliğe sahip olması ve ilçenin önemli bir kavşak noktası üzerinde bulunması, insanların günlük yaşamlarında giderek artan bir hareketliliğe neden olmuştur. 1922 yılı sonuna gelindiğinde, Kırıkhan’ın idari statüsünde bir değişiklik yapılarak Nahiye merkezi haline getirilir. Yeni yerleşim yerinde ise İmar faaliyetleri hızlanır ve ziyarette kurulmuş olan Pazaryeri Kırıkhan’a taşınır.

1924 yılında yeni bir düzenlemeyle, Belen kaza teşkilatı, Kırıkhan’a nakledilerek Kırıkhan ilçe, Belen ise Kırıkhan’ın nahiye merkezî haline getirildi. 1925 Yılında da Kırıkhan ilçe olarak İskenderun sancağı idaresi altına girmiş ve Hatay devleti kuruluncaya kadar da 20 yıla yakın bir süre manda idaresi altında kalmıştır.

5 Temmuz sabahı Türk askeri Kırıkhan’a girmiş ve Hatay kurtuluş mücadelesi veren bu şirin ilçe halkının hak etiği sevinç ve coşkuyu Askerlerimize göstererek kutlamışlardır. Hatay devletinin kuruluşu ile Hatay ilinin bir kaza merkezi olmuş ve ilk belediye başkanlığına da Kemal FALAY getirildi. (9Eylül 1939)

6360 sayılı kanun ile 31.03.2014 tarihinden sonra, Hatay’ın Büyük şehir belediyesi statüsüne girmesiyle, yeni idari taksimat oluşturulmuş ve Bu oluşturulan yeni idari taksimata göre; İlçede bir belediye,16 mahalle varken, iken 56 köyünde mahalle statüsüne geçmesi ile mahalle sayısı 72 çıkmıştır.

 Kırıkhan ilçesi bu gün farklı dil, din, ırk ve mezhep, kültürlerin bir arada, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde yaşadıkları ender yerlerimizden biridir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA