Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Deniz canavarları tekrar gelmeye başladı

Deniz canavarları tekrar gelmeye başladı
3.668 views
19 Eylül 2019 - 12:56

Asi Nehri üzerinde görülmeye başlayan ve geçtiğimiz yıl Antakya Gündemini meşgul eden  “deniz canavarı” olarak nitelenen su sümbülleri asi nehrinin üzerinde tekrar görülmeye başladı. Adım adım gelmeye başlayan sümbülleri gören vatandaşlar, tekrar aynı manzaranın yaşanmasını istemiyor.

Gerekli tedbirler alınmadığında su ortamında ve yüzeyde çok hızlı üreyen ve çoğalan su sümbülleri tüm asiyi kaplayacak büyüklüğe ulaşabilecek potansiyele sahip bir bitki özelliği taşıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde su sümbülleri iyi huylu bir bitki olsa da güneşin asi nehrinin altına inmesini engelleyerek tüm ekosistemi tehdit eder bir hale dönüştürebilir. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bir an önce gerekli önlemler alarak takdirde Asi nehrinin ekosistemini bozacak bu sümbüllerinden temizlenmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar köprü üzerinden sümbüllerin geçmeye başladıklarını gördükçe bir an önce yetkilileri göreve davet etmeye başladı.

TATLI SU İÇİN ZARARLI, EKOSİSTEM İÇİN YARARLI

Yapılan çalışmalar sonucunda bugüne kadar faydasız ya da zararlı olarak nitelendirilen su sümbülleri biyolojik sistemlerin organik maddeleri büyük bir hızla absorblayıp, nitrat, fosfat ve ağır metalleri uzaklaştırabilme yeteneğine sahip bir bitki olarak tatlı su için zararlı, ekosistem için yararlı bir görev görüyor. İncelemeler sonucunda su sümbülünün, çok verimli bir filtre gibi çalıştığını, çünkü havadaki karbondioksiti hızla emdiğini,  fotosentez olayına destek olduğunu  ve en önemlisi de sudaki kirli maddeleri yok ettiğini gözlemlemiştir.

BİLİMSEL OLARAK YARARLI

Doğal arıtma sistemi olan bu bitki arıtma işlevini evsel giderdeki maddeleri alarak yapıyor. Atık suyun içerisindeki azot, fosfor ve potasyum gibi maddeleri bitki kökleri ve çakıllar arasındaki mikroorganizmalar ile parçalıyor kalan su ise koku ve atıktan arındırılmış halde tarımsal sulamaya hazır hale geliyor. Bu bitkinin yanı sıra, sulak-bataklık arazide yetişen, halk arasında hasır sazı diye bilinen Typha bitkisi ve göletlerin yüzeyinde olan su mercimeği de benzer özelliklere sahip olarak yine nehirlerde görülebiliyor. Haber: Mahmut TUNCAY

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: