Medya Hatay Haber

afdah site

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Yeşilpınar Mahallesi’nden 1 Eylül etkinliği

Yeşilpınar Mahallesi’nden 1 Eylül etkinliği
4.022 views
04 Eylül 2019 - 11:41

Defne’ye bağlı Yeşilpınar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 1 Eylül Kültür Günü etkinliği zengin bir programla gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı ve aynı zamanda Hatay Dernekler Platformu Federasyonu Başkanı Ali Kılıç’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başlayan panele, Defne Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mansuroğlu, HBB Meclis Üyesi Mithat Mirioğlu, muhtarlar ve davetliler katıldı.

Yeşilpınar Sosyal Tesisleri’nde Gazeteci Mehmet Ali Solak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Dünya Barış Günü ve Çocuk Hakları paneline, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Mor Dayanışma’dan Çiğdem Altınok ve Yeşilpınar Kadınları SYDD Başkanı Merşyel Kılıç katıldı.

Komşumuz Suriye’de devam eden savaş yansımalarından en çok etkilenen illerin başında yer alan Hatay’da barışın savaşın alternatifi olmadığı bir kez daha vurgulandı.

Toplumda en çok mağdur olan kesimin kadın ve çocuklar olduğuna değinen Mor Dayanışma’dan katılan Çiğdem Altınok, Çocuk Hakları Sözleşmesinin yazıda kalmamasını, uygulamada somutlaştırılması gerektiğini söyledi. Çocuk yaşta zorla evlilik gibi istismarların yaygın türlerin başında yer aldığını ifade eden Altınok, “Savaşları çıkaran çocuklar değilken en çok etkilenen çocuklar oluyor. Tüm bu adaletsizliğe rağmen çocuklar bizlerin umudu” diye konuştu.

Yeşilpınar Kadınları SYD Derneği Başkanı Meryem Kılıç ise, ülkemizde doğaya, kadına, çocuklara ve topluma karşı olan duyarsızlığın artmasından duyulan rahatsızlığı dile getirerek, kadın sığınma evlerinin olmamasını eleştirdi.

Erkek egemen düzenin politik tercihlerle karar aldığını ifade eden Kılıç, kadınların daha çok örgütlenmelerini önerdi ve Türkiye’nin her yerinden 7/24 ulaşılabilen 444 43 06 danışma hattından faydalanabileceğini hatırlattı.

Hatay Barosu Av. Ekrem Dönmez de bu tür etkinlikleri gökteki yıldızlara benzeterek, en çok barışı dillendirecek Hatay’ın barıştan yana tavırların önemine dikkat çekti. Küçük uçurtmaların çocuklar açısından olduğu kadar varlık sebebi olarak gören Dönmez, savaşın insanlık ayıbı olduğunu, savaşların yıkıcı olduğu kadar hak ve hürriyetleri de kısıtladığını söyledi.

Panel, savaşın olmadığı barışın hakim olduğu, medeniyetler şehri Hatay’ın da barış ve kardeşlik kültürüyle dünyaya örnek oluşturan il olarak anılması dilekleriyle sona erdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
voir film

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

short haircutsshort hairstylesshort haircuts for black womenshort haircuts for women

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: