Medya Hatay Haber

afdah site

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

DSİ’DEN HATAY’A ÜÇ MÜJDE BİRDEN

DSİ’DEN HATAY’A ÜÇ MÜJDE BİRDEN
44 views
08 Nisan 2020 - 16:52

Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Hatay iline yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Hatay ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ, son yıllarda modern sulama geliştirerek uygulamaya koyduğu projelerle, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Hatay’da 3 Baraj Tamamlandı

Tahtaköprü Barajında Su Tutuldu

Hatay Tahtaköprü Barajı tamamlanarak su tutulma işlemi başlatıldı. Barajda depolanacak su ile 415 000 dekar tarım arazisinin sulanması, yılda 20,00 Gw enerji üretimi ve bunun yanı sıra bölgede taşkın riski de azaltılması öngörülüyor.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 55,50 metre ve 326 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşan Tahtaköprü Barajının tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verimin artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 310 000 000 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.

Büyük Karaçay Barajında Su Tutuldu

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yapımı tamamlanan Büyük Karaçay Barajı su tutmaya başlandı. Baraj sulama sağlayacak, sel ve taşkınları önleyecek, elektrik enerjisi üretecek, Antakya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır.

Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajda depolanacak su ile 35 bin 540 dekar tarım alanının sulanacak olup bununla birlikte barajımızın 123.000 m/gün içme ve kullanım suyu, yılda 15,15 Gw enerji üretimi ve taşkın kontrol faydası bulunmaktadır.

Reyhanlı Barajı ve Davutlar Regülatörüdür

Reyhanlı Barajında Su Tutuldu

Hatay için çok büyük öneme sahip Reyhanlı Barajının tamamlanarak su tutulmaya başlandı. DSİ ‘den yapılan açıklamada Hatay’ın 50 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdük ve Reyhanlı Barajımızı tamamlayarak su tutmaya başladık. Reyhanlı Barajında depolanacak su ile 600 000 dekar tarım alanının sulanmasının yanı sıra 200 000 dekar alanında da taşkınlardan korunması sağlanacaktır.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

Temelden yüksekliği 28,20 metre ve 480 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan Reyhanlı Barajının tamamlanması ile birlikte ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 620 000 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir denildi.

Davutlar Regülatörünü de Tamamladık

Diğer taraftan Hatay’ın en büyük projelerinden Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynaklarından Afrin çayından yıllık 21 milyon m3 suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak olan; Davutlar Regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaatı işinde iletim kanalı ve regülatör inşaatı da tamamlanmıştır. Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ( Q=1.534 m3/s) iletim kanalı olan Davutlar iletim kanalı ilimize ve ülkemize hayırlı olsun ifadelerine yer verildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    voir film

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    short haircutsshort hairstylesshort haircuts for black womenshort haircuts for women

    google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
    %d blogcu bunu beğendi: