Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ötekileştirme beni !

Ötekileştirme beni !
Abdulaziz kahraman
Abdulaziz kahraman( a.azizkahraman@hotmail.com )
146 views
23 Mayıs 2020 - 22:46

İnsanların yaşam tarzlarını siyaseten yorumlamak bizim ülkemize mahsus bir gelenek. İzmir’de minarelerden İtalyanların faşist melodisi çav bella yankılanırken yaşam tarzlarına müdahale geleneği artık tavan yaptı.

Bu kalkışmadan haberdar olma biçimimizde enteresan. Eski İzmir CHP il teşkilatı başkan yardımcılığı da yapan Banu Ö. Hanım ve onunla beraber hareket eden 1-2 çapulcunun sayfalarındaki paylaşımlılarıyla gündeme bomba gibi düşen vaka artık insanların siyasi çekişmeleri getirdiği boyutu göstermesi bakımından gerçekten manidar.

Öyle görülüyor ki organize bir planlama ile yapılan bu işten dolayı CHP teşkilatından nasıl bir tepki gelecek hepimiz merak ediyoruz.

Öyle ki henüz bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer den başka dişe dokunur bir kınama gelmedi.

Siyasetten her türlü icraatı, söylemi veya hareketi eleştirmeyi pek yadırgamam. Lakin bu insanların inançları üzerinden olduğu zaman çok da doğru bulmam.

Hangi inancanca mensup bireyler için yapılırsa yapılsın fark etmez.

Geçenlerde beyin özürlü bir bayan standup gösterisinde Alevi cemaati ile alakalı saçma sapan ve bir o kadarda provakatif gösterisi gündeme gelmiş ve çok yadırganmıştı.

Evet, kesinlikle hiç kimse inancı üzerinden ötekileştirilmemeli ve buna tüm toplum bireyleri özellikle siyasiler duyarlı olmalıdırlar.

Ülkemin kuruluş dinamiklerinden olan laiklik ilkesini pek de doğru anlamadığımız ortada. Bir şeyler yanlış gidiyor.

Ülkeyi kuranların amacı bu maddeyi anayasaya koyarken neydi şimdi ne oldu?

Özellikle bu anlayış olgusu üzerinden insanların birbirlerine olan sevgi, saygı ve hoşgörüyü yitirmesi ve giderek tarafların birbirini ötekileştirmesi ciddi boyutlara ulaştı benden uyarması.

Ülkenin bu konuyu oturup enine boyuna tekrar masaya yatırması gerekiyor.

Her fırsatta kişi hak ve özgürlükleri konusunda önümüze çıkan bu mesele nedense sadece nüfusunun büyük bir bölümünü Müslümanların oluşturduğu toplumda sorun olmaya devam ediyor.

Devletin kişi inanç yapısını koruma görevi varken birileri bunu aksi yönde dikta etmekte ve her seferinde anayasanın bu maddesini milletin önüne sürmekteler.

Devlet ve millet bu işe artık bir çözüm bulmalı.

Covid-19 salgını yüzünden camilerin kapalı olduğu bir durum da minarelerden okunan salalara bile tahammülü olmayanların sığındığı bu laiklik limanı artık iptal edilmeli ve bu rıhtımdan kimseye gereksiz yüklemler yapılmamalı.

Ya da başka bir deyişle ilkesel olarak herkesi eşit görmek adına devlet eliyle inançlara saygılı bir tanım yapılmalı. Bu vesile ile meseleyi asıl mecrasından uzaklaştırmaya çalışanların önü kesilmeli.

Zira hem din yobazları hem de din karşıtları, kaşıdıkları bu yarayı kangrene dönüştürerek toplumun birbirine olan sevgi organını Türkiye’nin bedeninden kesmek üzereler.

İzmir yine hedefte ve buradan bir sıkıntı yaratılmak isteniyor.15 Temmuz hain darbesinde gece yarası camilerden sala okunurken İzmir’in Balçova semtinde bulunan bir cami müezzini, bu eyleminden dolayı tartaklayan vatandaşlar soluğu yurtdışında aldılar davalar sürdü ve göstermelik cezalarla olaylar geçiştirildi.

Bu olayda yaşanan haksızlığı devletin bizzat kendine yapılmış sayıp kişisel dava yerine anayasaya ilkesel olarak karşı gelme suçundan davalar yürütülüp cezalar uygulanabilseydi bugünün minare şaklabanlığını yaşayamayacaktık sanıyorum.

Keşke keşke demekten ülkeyi kaybediyoruz keşke demesek.

Yine keşke camilerin merkezi sistemine girerek hoparlörden İtalyan yalakalığı yapacağınıza kendi devrim müziğini çalabilseydiniz. Bunda bile tutarlılığınız yok.

Gel de bu ülke muhasır medeniyetler seviyesine ulaşacak de !!!

Zor bu kafayla zor. Kurucu liderin bu cümlesini anlayamayan bir nesil yetişti ve ülkeyi felakete sürüklüyor Allah sonumuzu hayır eyleye…

abdulazizhann

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: