Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ULUSAL BASINDA ”LÜTFÜ SAVAŞ”

ULUSAL BASINDA ”LÜTFÜ SAVAŞ”
17 views
27 Ağustos 2020 - 10:05

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon kanalının canlı bağlantı konuğu oldu.

Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “ 6 ay önce başlayan bir pandemi ile karşı karşıyayız. Şu anda da ikinci bir atağa geçti. Komşularımıza göre vaka sayısında daha şanslıyız. Tüm dünyayı etkileyen bu virüs %2 oranında ölümle sonuçlanıyor. Hem evrensel hem de kişisel hijyen başta olmak üzere; Dünya Sağlık Örgütü’nün ve doktorlarımızın verdiği tavsiyelere uyarsak bu virüsten çok zarar görmeden kurtulma imkanımız var. Hatay’da şu anda 400 civarında Kovid- 19 vakasından yatan hasta olduğunu tahmin ediyoruz.  İlk günden itibaren ilçe belediye başkanlarımız ile birlikte istişare halinde olduk. Dezenfeksiyon ve hijyen konusunda destek verdik. Bazı vatandaşlarımız kurallara uyuyor bazıları da uymuyor. Orta derecenin biraz daha altında etkilenen illerden bir tanesiyiz. Ben bu hastalığın uzmanıyım. Biz muhtemeldir ki Ocak ayı başlarından itibaren biz bu hastalık ile karşı karşıyaydık. Cenaze sahiplerini ben sürekli ararım, bu süreç içerisinde kaybedilen insanların çoğunun üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit ve zatürre gibi üst solunum yolu hastalıklarından kaybedildiği tanısı konmuştu. Pandemi seviyesine yükseldikten sonra tanı konulmuştur. Dünyanın birçok ülkesinde bu hastalık görünürken bize sonradan uğraması mümkün değil. Ne zaman başlamış olursa olsun bu hastalığın da sonu gelecektir. açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ: 750 MİLYONLUK ALT YAPI PROJEMİZ VAR

Haziran ayında temeli atılan HADO ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Bir ay içerisinde biter. En yakın zamanda da başlatmak istiyoruz. Seferlere Kıbrıs, Beyrut veya Hayfa Limanı ve Mersin’den başlamak istiyoruz. İlk durağımız ile ilgili inşaatımız ve gemi alımı ile ilgili iki çalışmamız var. Hem biz yapacakmışız gibi hem de özel sektör yaptıracakmış gibi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bizim birçok vizyon projemiz var. Hatay’a medeniyeler şehri diyoruz. 3 semavi din birçok mezhep ve etnik grup Hatay’da barış içerisinde kardeşçe yaşamaya devam ediyor. Suriye’den gelen 500 bin insana rağmen Hatay’da bir sıkıntı çıkmadı. Bu bizim atalarımızdan gelen empati, sempati ve kardeşlik bağlarının güçlü olmasına bağlıdır. Manevi günlerimizi, bayramlarımızı kutlarken ya da cenazelerimizi kaldırırken farklılıklarımızı fark ederiz. Ama bunun dışında gündelik hayatında herkes Türkiye Cumhuriyeti’ne sadakatle bağlı olan insanlar olarak şehrimize ve ülkemize katkı sunmaya gayret ederiz. Hatay’daki tüm renklerimiz ülkesine bayrağına vatanına bağlı insanlardır. Ortadoğu’daki 8,5 yıllık sıkıntıya rağmen sıkıntı yaşamadan kardeşlik bağlarını daha da güçlendirerek bugünlere geldiler. Hatay’ın kültürün ve medeniyetin başkenti olarak algılanması çok doğrudur. Bir de nereyi kazsanız tarihi eser fışkırıyor. Bizim Arkeoloji müzemiz mozaik anlamında dünyada bir numara. Hemen onun yakınında Müze Otel’imiz var. New York Time’s dergisi tarafından 52 gezilecek yer listesinde 34’üncü olarak tasvir edildi.  Bu otelde tüm medeniyetlerin eserlerini görebilirisiniz.” dedi.

“PROJELERİMİZ HATAY’DAKİ TİCARETİ TURİZMİ GELİŞTİRMEK VE GELECEK NESİLLERE KOLAYLIK SAĞLAMAK İÇİNDİR”

Geleceğe dönük yatırımlardan bahseden Başkan Savaş, “Biz her şeyin insandan başladığını ve insanla sonlandığını biliyoruz. İnsanımıza yatırım yapma gayreti içerisindeyiz. Atalarımızdan aldığımız mirası geleceğe taşımak istiyoruz. Çünkü Hatay yüzyıllarca Anadolu’yu Ortadoğu’ya bağlayan büyük bir ticaret merkezi olmuş. Roma döneminde üç önemli şehirden bir tanesi olmuş. Birçok kavim buraya gelip burada ticaret yapmış. 601 tane yemeğimiz var. Keşkek, oruk, yoğurt aşı, ekşi aşı, firik pilavı gibi çok lezzetli yemeklerimiz var. İnsanlar Hatay’a koşsun Hatay’ın tarihini ve yemek kültürünü yaşasınlar. Biz gelecek nesillere yol göstersin Hatay’daki enlerimizi dünya ile paylaşsın diye EXPO’yu yapıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“BÖYLE BİR ŞEHİRDE GÖREV YAPMAK BANA ONUR VERİYOR”

Başkan Savaş,” Hatay’da benim üçüncü dönemim. Hatay’da Antakya belediye başkanlığı ve iki dönemde de büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Hatay’da iki dönem belediye başkanlığı yapan insan yok. Benim üçüncü dönemim. Kiminin babası, abisi, amcası olduğumuzu düşünüyoruz. Hiçbir ilçemize gittiğimizde yabancılık çekmem. Camideki, okuldaki, kilisedeki, havradaki ve cem evindeki insanımızla da rahat rahat otururuz. Çünkü biz insanlarımızı olduğu gibi kabul ediyoruz. Bizim onlardan beklentimiz iyi vatandaş olabilmeleri, memleketlerine faydalı olabilmeleri ve vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleridir. Başka da bir şey istemiyoruz. Herkesin yaşamı ve inancı kendine aittir biz buna saygı duyuyoruz. Hatay bu nedenle bütün medeniyetlerin ittifak içinde yaşadığı huzurlu bir şehir oluyor. Belediye başkanlığı ve doktorluk çok onurlu bir görev. Ama böyle bir şehirde görev yapmak bana onur veriyor. Emek ettiğiniz zaman insanların gözündeki parıltı ve sevinci görebiliyorsunuz. Ben hiçbir yere gittiğim zaman kendimi yabancı gibi hissetmiyorum. Çünkü onlar da beni yabancı olarak hissetmiyor” ifadelerini kullandı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi:
paykwikpaykwikpaykwik paykwik bozummarmaris günlük turlarmarmaris tekne turlarıMarmaris Tekne kiralama