Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi

13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
24 views
08 Eylül 2020 - 8:57

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen ve 6 Eylül tarihine kadar sürecek olan 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi “Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme” ana temasıyla uluslararası alanda alanlarında uzman akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Eğitim Araştırmaları Birliği, Dünya Eğitim Araştırmaları Birliği, Uluslararası Eğitimciler Birliği ve Uluslararası Nitel Araştırmalar Birliği desteği ile HMKÜ Atatürk Konferans Salonunda Prof. Dr. Mehmet Turan ve Doç. Dr. Hakan Dedeoğlu eş başkanlığında gerçekleştirilen kongreye Eğitim Araştırmaları Birliği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yunus Eryaman, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, University of Complutense Madrid Prof. Dr. Gonzalo Jover Olmeda ve Avrupa Komisyonu Jean Monnet Profesörü & Londra Metropolitan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alistair Ross online konuşmacı olarak katıldılar.

Türkiye Maarif Vakfı, tüm insanlığı kuşatıcı bir eğitim vizyonuyla hareket ettiğini, kalkınma için küresel ortaklığı gerçekleştirmeye çalışan, evrensel ilköğretimin gerçekleştirilmesine hizmet ettiğine dikkat çeken Demirli şöyle konuştu:

“İnsanlığın ortak birikim ve değerlerini kendi değerleri addeder.  Anadolu’nun kadim irfan geleneğini evrensel insanlık mirasıyla buluşturur. 193 ülkenin çocuklarını, gençlerini, kendi potansiyel öğrencisi, eğitimcilerini de kendi potansiyel eğitimcisi olarak görür. Ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için temel unsurun nitelikli insan gücü olduğuna inanır. Çalışmalarını “Türkiye’nin Eğitimde Dünyaya Açılan Penceresi” mottosuyla sürdürmektedir. Türkiye’nin “Eğitimin Uluslararasılaştırılması” stratejisine hizmet eder.  Bu kapsamda şu ana kadar 42 ülkede, 332 okul ve 10 eğitim merkezi, 1 üniversite, 42 öğrenci yurdu ile toplam 37.017 öğrenciye eğitim verirken, 104 ülkeyle resmî temas, 52 ülkede temsilcilik ve 67 ülkede faaliyet gösteriyor. Uluslararası eğitim fuarları düzenleyerek şu ana kadar 6 farklı ülkede farklı zamanlarda Türkiye Eğitim ve Kültür Fuarılar düzenlendi. Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerdeki öğrencilerin akademik başarılarını artırmak ve kültürel bağları güçlendirmek için kurslar ve etüt merkezlerini faaliyete geçirir. Faaliyet gösterilen ülkelerde “Türkiye Çalışmaları” ve benzeri çalışmaları destekler ve Türkiye algısının olumlu yönde gelişmesi için çalışmalar düzenler. Tüm dünyada Türkiye’nin eğitim kurumlarını tanıtır, uluslararası eğitim ajansı işlevini üstlenir.”

Pandemi Sürecinde Maarif Okulları’nın faaliyetlerine de değinen Prof. Dr. Demirli şöyle devam etti:

“Pandemi nedeniyle okulların kapatıldığı süreçte 36 ülkede kurmuş olduğumuz Uzaktan Eğitim Sistemiyle toplamda 37.000 öğrenciye; 500 sanal sınıf, 45.036 ders kaydı ve 7.491 indirilen ders kaydı imkanı sunduk. Toplamda ise 1.378.297 dakika ders kayıt süresine ulaştık.

Dünyanın 43 ülkesinde Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Türk üniversitelerinin tanıtıldığı Üniversite Fuarlarımız, dijital ortama taşındı. Bu sayede çok sayıda öğrenci Üniversite eğitimi için Türkiye’deki eğitim kurumlarını tercih etti.

Uzaktan Eğitim ve Yaz kursları denetimi kapsamında okullarımızı ziyaret eden Ekvator Ginesi Eğitim Bakanlığı yetkilileri, teknik donanımımız ve fiziki şartlarımızın yeterliliği konusunda okulumuzu Malabo’da örnek eğitim kurumu olarak gösterdi.

Covid-19 salgını nedeniyle Gine’de eğitime ara verilmesi üzerine faaliyetlerine Uzaktan Eğitimle devam eden Maarif Okullarımız, Gine Eğitim Bakanlığı tarafından ülkede örnek okul olarak seçildi.

Vakfımıza ait New York Tirana Üniversitesi, tüm dünyadan öğrencilerin buluştuğu “Dijital Yetenek Programı” düzenledi.”

Kongre, diğer davetli konuşmacıların video konferans aracılığıyla online olarak gerçekleştireceği konuşmalarla 6 Eylül tarihine kadar devam edecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: