Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ANTAKYA’DA ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ ÇELENK TÖRENİNDE ADALET VURGUSU YAPILDI

ANTAKYA’DA ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ ÇELENK TÖRENİNDE ADALET VURGUSU YAPILDI
28 views
02 Eylül 2020 - 9:53

Tüm yurtta olduğu gibi Antakya’da da yeni adli yıl açılışı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Barosu Atatürk anıtına çelenk sundu. Çelenk törenine Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, adliye çalışanları ve avukatlar katıldı. Çelenk sunma töreninin ardından Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunma programının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez; “Çok zor koşullar altında ilerliyoruz. Adli yılımızı açıyoruz ve ağır sorunlar altında ilerlediğimiz bir yeni adli yıla başlıyoruz.” Dedi.

Başkan Ekrem dönmez açıklamasına şu şekilde devam etti:

GERİYE DOĞRU BİR GİDİŞ YAŞIYORUZ
“Kısa süre önce baroları bölen ve birden fazla baro kurulmasına olanak veren yasal düzenleme kanunlaştı. Bunun gölgesi altında yürüdüğümüz bir süreçten geçiyoruz. Bir süre sonra yargımızın içerisinde yürütme ile yargı arasındaki sorunların çok daha üst düzeye çıktığı bir yılın geçeceği noktasında bir sürü işaretler var. Yargısal anlamda tarafsızlık ve bağımsızlık görüntüsü altında yürütmenin doğrudan yargıya talimat verdiği örneklerle karşılaşmıştık geçmişte. Bu görüntünün giderek daha kötüleşeceğini düşünüyoruz. Bizde bu sınırları belirleyen çizgiler ne yazık ki iyice silinmiş durumda. Bu sorunları netleştirecek ve arttıracak sıkıntıları önleyecek mekanizmalar maalesef denge ve denetleme mekanizmaları maalesef gündemde değil. Geriye doğru bir gidiş yaşıyoruz. Böyle bir sıkıntının olduğu yerde hukuk devletinin ilkesinin varlığı ülke için devlet için bir teminattır. O teminatı ortadan kaldıran geçmişteki görüntüler önümüzdeki günlerde tekrar olacak. Biz bu görüntüden rahatsızız. Bu gün adli yıl açılışı ve yine eleştirilerimize rağmen Adli Yıl açılışı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılıyor. Cumhurbaşkanlığının makamında yargının adli yıl açılışı yaptığı bir yerde yargının şeklen bağımsız ve tarafsız görüntüsüne doğrudan bir etkidir. Geçen sene eleştirilerimizi yaptık. Aynı görüntü bu gün içinde devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

AVUKATLARIN MESLEKİ SORUMLULUĞU, SORUNU ARTIYOR
Yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının sadece metinde, kanunda anayasada değil, şeklinde bu şekilde görünmesini ısrarla vurguladıklarını ifade eden Dönmez; “En temel noktasında yargının tarafsız ve bağımsız olma görüntüsünden uzaklaştığı bir adli yılın içerisinde böyle bir sorunla başlıyoruz. Avukatların mesleki sorumluluğu, sorunu Pandemi sebebiyle gittikçe artıyor. Ülke olarak sağlık ekonomik ciddi bir sıkıntı yaşadık. Avukatlar olarak buna çözüm önerilerimiz. Yok. Yeni adli yıldan beklentilerimiz yargı reformu strateji belgesine uygun olarak adımların atılması am ne yazık ki avukatların yararına yeşil pasaport dışında hiçbir iyileştirme kazanımı olmadı. Önümüzdeki yıl işçin bunun bir ders olmasını ve yargının ile avukatların sorunlarının bir çözüme kavuşturulduğu bir yıl olmasını diliyorum.” Dedi. Haber-Fotoğraf: Recep DAĞDELEN

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: