Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HATAY MOTOSİKLET TOPLULUĞU’NDAN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK ‘’FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ’’

HATAY MOTOSİKLET TOPLULUĞU’NDAN TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK ‘’FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ’’
107 views
11 Eylül 2020 - 8:56

Türkiye genelinde var olan, sevilen  ve büyük bir tutkuyla kullanılan motosiklet  üzerine Hatay Motosiklet Topluluğu’ndan örnek farkındalık etkinlikleri gelmeye devam ediyor. Kuruluşunun 3. Yılı olmasına rağmen birçok etkinlik düzenlemiş ,böylece adından sıkça söz edilmiş olan Hatay Motosiklet Topluluğu, Antakya’daki kararlı varlığını sürdürüyor. Huzurevi ziyaretlerinden okul kütüphanesi yapmaya, özel ziyaretlerden trafikte bilinçlendirme yazıları paylaşmaya dek amaçlarını gittikleri birçok yere taşıyor, halkın var olan ‘’ motosiklet kullanıcıları kötüdür’’ algısını değiştirmek istediklerini her defasında vurguluyorlar. Grubun kurucusu olan Murat Bulu, Medya Hatay muhabiriyle yaptığı röportajda şunları dile getirdi. ‘’Grubu kurarken 37 şehir gezdim, bu şehirdeki kulüpleri gördüm ve kurucu başkanlarıyla görüştüm. 2019 yılında Türkiye Motosiklet Platformu’na girdik ve Hatay temsilciliğini aldık. Hatay temsilciliğini aldıktan sonra grubu gezi ve eğlence dışında, sosyal sorumluluk projeleriyle sürdürmeye başladık.  Daha önce bireysel çalışmalarımız vardı ancak Türkiye Motosiklet Platformundan sonra etkinliklerimiz daha sık ve düzenli olmaya başladı’’. Dedi

‘’MOTOSİKLET KULLANAN SERSERİDİR’’ BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ.

Motosiklet üzerine olan olumsuz düşüncelerden rahatsızlık duyduğunu belirten Bulu, sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Mesela; 200 eve yardım kolisi götürdük ve onun haricinde bu evlerdeki eksiklikleri de giderdik. Bunun yanında sokakta kimsesiz dolaşan hayvanlar içinde her mahalleye su ve mama bıraktık. Kamplar düzenliyoruz, ateşin başında bir araya gelerek şarkılar söylüyoruz, motosiklet sohbetleri yapıyoruz. Bizim amacımız şu aslında; ” motosiklet kullanan serseridir” bakış açısını değiştirmek istedik. Biz kendi içimizde vatanını, milletini, hayvanları seven doğa dostu insanlarız. Bazı motosiklet kullanıcıları hata yapıyor olabilir ama bu hepimizi temsil etmemeli. Şu an Antakya’da 150 bin motosiklet nüfusu var. 150 bin motosikletçi kötü şeyler yapıyor olamaz. Biz bu tarz etkinlikler yaparak biraz daha insanların fikrini değiştirmek, algıyı kırmak istiyoruz. 2017’de kuruluş amacımız buydu. Şu an 2020 ve bizim kuruluş amacımız değişmedi. Biz bir kardeşimizin doğum gününü kutlamaya gittik. Motosiklet seven biriydi. Grupça pastamızı aldık, hediyemizi aldık, çiçeğimizi yaptırdık. Hep beraber oturduk, kutladık. Annesi  şunu dedi: ” mosikletçileri böyle tanımıyordum.” Okullara kütüphane açtık, müdürün dediği şey ” ben motosikletçileri böyle tanımıyordum’’.  Yani aslında bu süreçte yaptığımız şeyin doğru olduğunu farkettik biz ve bu doğruluk bizi daha fazla etkinlik yapmaya teşvik etti. Bir kütüphaneyi 10 günde kurduk ve şunu gördük; bizim gücümüz var.’’ Dedi.

Yaptıkları etkinliklerle halkın bakış açısını önemli ölçüde değiştirmeyi başaran topluluk, bu etkinliklerden olumlu sonuçlar aldıklarını ve bunun da onları pekiştirdiğini, daha fazla etkinlik yapmaya teşvik ettiğini belirtti. Pandemi sürecinde etkinlik sayılarının azaldığını ifade eden Bulut, grup arasında sosyal mesafe kurallarına uyarak kamplar yaptıklarını ve bu kampta pandemi süreci bittiğinde neler yapacaklarını konuştuklarını söyledi.

YAPTIĞIMIZ ETKİNLİKLER HEPİMİZİ BİR ÇATIDA BİRLEŞTİRDİ

‘’Motosikletçiler olarak Hatay’da bir parçalanma vardı. Bu etkinlikler sayesinde bir amacımızı daha gerçekleştirmiş ayrımları bitirmiş, bir amaç dahilinde birlik ve beraberlik içerisinde birleşmiş olduk.  İnsanlar bizi görünce motosiklet olarak yaklaşmıyor artık, insanların kafasında yaptığımız güzel işlerle anılmaya başlandık.’’ Diyen Bulu; kulübe katılmak isteyen üyeleri beklediklerini ve katılım sürecinin belli aşamalar gerektirdiğini belirtti. Kulübe katılmak için öncelikle bir üye formu doldurulup ardından 1 aylık bir deneme sürecine girildikten sonra üyenin arkadaşları arasındaki iletişimi iyiyse ve ehliyeti varsa üye olarak alınıyor. Bunun yanında kask kullanma zorunluluğu da olduğunu belirten Bulut, üye gruba gölge düşürmeyecek bir konumdaysa üyeliğini onaylıyoruz dedi.

Bulu; son olarak motosiklet kullanıcılarına bu şekilde seslenmek istediğini belirtti.’’Motosiklet kullanıcılarına mesajım şu: önce başkalarına saygı duyalım sonra saygı bekleyelim. Biz, motosikletleri fark edin, motosikletlere saygı duyun derken önce, birbirimize saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum. Bu önemli bir detay. Aşırı hızdan kaçınalım ve yayalara yol verelim. Ben bu şekilde davranılarak da motosiklete olan bakış açısını değiştirebileceğimizi düşünüyorum.  Herkes bir şey yaparak değiştirebilir. Son olarak; biz birlik olursak güçlüyüz, motosiklet bir rekabet kurumu değil, a grubu, b grubu, c grubu olmadan kişi fark etmeksizin hep beraber olursak çok daha güzel işler başarırız.’’ Dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: