Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

KORONA GÜNLERİNDE DÜNYADA EĞİTİM

KORONA GÜNLERİNDE DÜNYADA EĞİTİM
6 views
30 Eylül 2020 - 9:19

Bütün dünyayı saran koronavirüs salgınında, en çok tartışılan konu eğitime nasıl devam edileceği oldu. Türkiye’de okulların açılışıyla ilgili tartışmalar sürerken,  dünyada neler oluyor?

ABD: Temmuzdan itibaren okullar kapılarını açmaya başladı. Uygulamalar her eyalette değişiyor. Okula girişlerde ateş ölçülüyor. Sosyal mesafeye, dış mekânda olmaya dikkat ediliyor. Büyük ortak alanlar sınıf olarak kullanılıyor. Öğrenciler aynı gruplarda tutuluyor. Gidiş ve geliş yönleri için görsel işaretler kullanılıyor. İlköğrenim öğrencileri aynı gruplarda tutuluyor, sıraların arası -öğrenciler aynı yöne bakacak şekilde- mümkün olduğu kadar açılıyor.

İngiltere: Hükümet tüm ülkede, öğrencilerin öğretim yılı boyunca tam zamanlı okul katılımını istiyor. Alınan önlemler arasında; sıraların aralarının açılmasının yanı sıra koridorlar tek yönlü gidiş haline getirilerek hangi yönde yürünmesi gerektiğinin işaretle bildirilmesi de yer alıyor. Yemekhanelerde bazı okullarda çocukların karşılarında ve hemen yanlarında biri olmayacak şekilde masa işaretleriyle düzenleme yapılmış durumda.

Almanya: Almanya’da uzun aradan sonra bazı eyaletlerde 2020-2021 öğretim yılı yeniden başladı. Fakat bazı bölgelerde çıkan vakalar nedeniyle tekrar ara verildi. Öğrenciler ve öğretmenler kendi masa ya da sıralarında olmadıkları her an maske takmak zorundalar.

İspanya: İspanya’da sonbahar dönemini atlatmak için henüz kapılarını açmamış okullar da bulunuyor, ancak çoğu okul açıldı. 6 yaşın üzerindeki öğrencilerin derste de maske takmaları zorunlu.

Fransa: Okullar açıldıktan sonraki hafta Kovid-19 vakaları nedeniyle 15 okul kapatıldı. Ortaokul ve lise öğrencilerine ve öğretmenlere koridorda, sınıfta her daim maske zorunlu. Yalnızca yemek için ya da dış mekân spor aktivitelerinde çıkarabiliyorlar. Hükümet öğretmenlere maske tedarik ediyor. Sosyal mesafe, el yıkama ve dezenfekte etme işlemleri mecburi tutuluyor. İlkokullarda 8-15 öğrencilik gruplarla aşamalı olarak yarım gün uzaktan yarım gün okulda eğitim veriliyor.

İtalya: İtalya’da, 21 Şubat’ta ara verilen eğitim tekrar başladı. Sosyal mesafeyi desteklemek için okula giriş zamanları biraz değişiklik gösteriyor. Anaokulunda öğrencilerin ateşlerinin ölçülmesine zorunluluk getirilirken, maske takma zorunluluğu öngörülmedi. Öte yandan ilkokul ve ortaokulda velilerden çocukların ateşlerinin evdeyken kontrol edilmesi istenirken, maske kullanımı zorunlu tutuldu.

Hollanda: İlkokul ve liselere yüz yüze eğitim veriliyor. Öğrencilerin de öğretmenlerin de maske takma zorunluluğu yok. Ancak bazı okullar kendi maske kurallarını getiriyor. Sınıflar ikiye bölündü. Küçük öğrenciler birbiriyle rahatça oynuyor.

Rusya: Ortak alanlarda kalabalığın önlenmesi için ders araları aşamalı olarak yapılıyor. Okulda ateş ölçülüyor. Grip benzeri semptom gösteren öğrenciler izole ediliyor. Öğrencilere maske takmaları tavsiye ediliyor, ancak zorunlu değil.
Belçika: Belçika’da okullar “sarı kod” ile 1 Eylül’de açıldı. Lise öğrencilerine maske kullanma zorunluluğu var. Üçüncü kişilerin okullara girişi kısıtlanıyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: