Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

PROPRİYOSEPSİYON VE ÖNEMİ

PROPRİYOSEPSİYON VE ÖNEMİ
50 views
18 Eylül 2020 - 8:51

Propriyosepsiyon, eklem pozisyon duyusudur. Vücudumuzun çevremizdeki yönünü algılama yeteneğini tanımlayan tıbbi terimdir. Uzayda veya çevrenizde nerede olduğunuzu bilinçli bir şekilde düşünmek zorunda kalmadan hızlı ve özgürce hareket etmenizi sağlar.
Propriyosepsiyon, insanların doğrudan bacaklarına bakmak zorunda kalmadan uzuvlarını kontrol etmelerini sağlar.
Propriyosepsiyon bir geribildirim döngüsüdür. Sinir sistemi içinde bulunduğumuz pozisyonu beynimize anlatır.
Kolun gözümüz kapalı olsa bile başımızın üzerine kaldırıldığını söyleyebilmemiz bir propriyosepsiyon örneğidir. Diğer örnekler olarak, yüzeye bakmıyor olsanız bile, üzerinde durduğunuz yüzeyi algılama yeteneğinizi içerebilir. Kaldırım boyunca yürüseniz veya çimenli bir yüzeye doğru yürüseniz, vücudunuz propriosepsiyon nedeniyle yüzeydeki değişime nasıl uyum sağlayacağını bilir.
Propriyosepsiyon Sisteminin Anatomisi
Propriyosepsiyon beynimize uzuvların pozisyonu hakkında bilgi veren duyusal sinir uçlarından gelir. Beyninizle iletişim kuran ve ekleminizin hangi pozisyonda olduğunu ve eklemin çevresindeki kaslarda ne kadar gerilme olduğunu söyleyen, kaslarınız ve eklemlerinizde uzmanlaşmış sinirler vardır. Sinirler, her kas demetini çevreler, beyninizle vücudunuzun kaslarına ve eklemlerine ne olduğu hakkında bir iletişim sistemi oluşturur.
Propriyoseptif sistem, kaslarda, eklemde ve bu eklemlerin etrafındaki ligamanlarda bulunan reseptör sinirlerinden oluşur. Bunlara kas iğciği ve Golgi tendon organları denir ve bölgede ne kadar gerginlik veya kasılma derecesi olduğunu sürekli ölçer.
Reseptörler, gerilimi algılayabilir, bu bilgiyi omurilik aracılığıyla spinocerebellar kanal boyunca, işlendiği serebelluma giderken iletebilir. Beyin daha sonra istenen hareketi üretmek için kaslara büzülme veya gevşeme sinyalleri vererek yanıt verir. Bu sistem bilinçaltındadır, bu hareketleri düşünmemize gerek yoktur ve bu hareketlerde düzeltmeler veya ayarlamalar yapabiliriz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: