Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Dezenfeksiyon Kabinleri Çevre ve Halk Sağlığı İçin Ciddi Bir Tehdittir.

Dezenfeksiyon Kabinleri Çevre ve Halk Sağlığı İçin Ciddi Bir Tehdittir.
15 views
13 Ekim 2020 - 9:13

COVID-19 pandemisine karşı alınan önlemler içerisinde bazı okul, belediye ve firmaların insanları dezenfekte etmek amacıyla kabinler kurduğu  ve bunları COVID’a karşı etkili önlem olarak sundukları görülmektedir.

Söz konusu kabinlerde hangi tür dezenfektanların kullanıldığı bilinmemektedir. Bu amaçla kullanılabilecek olan tüm Biyosidal ürünler, içerdikleri aktif madde ya da maddeler sayesinde zararlı olarak kabul edilen bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar, hamam böceği, kene, karasinek, sivrisinek gibi böcekler, fare ve sıçan gibi kemirgenler üzerinde kimyasal veya biyolojik etki gösterirler. Bunlar canlı organizmalar üzereinde tahriş edici, yıkımlayıcı etki gösteren  tehlikeli kimyasallar içeren karışımlardır. Uygulama sırasında insan vücudunun  açık kısımlarının, özellikle el, yüz ve gözün ıslanma riski mevcuttur. Bu dezenfektanların kapalı bir ortamda solunmasının, kıyafetlerde kalabilecek olan kalıntılarının insan sağlığına olumsuz etkileri olacağı da aşikardır  Ayrıca hastalığı olan veya taşıyıcı bir kişinin, kabin içinde konuşma, öksürme, hapşırma vb. yollarla  kendisinden sonra kabine girecek olan kişiye bulaştırma olasılığı mevcuttur.

Tüm bunlara ek olarak kabinlerde yanıcı, parlayıcı olan alkol bazlı dezenfektanlar vb. kullanılması durumunda yangın ve patlama riski oluşturubileceği de göz ardı edilmemelidir.

Dezenfeksiyon tünelinden geçenlerin yoğun şekilde dezenfektana maruz kalacaklar ve kıyafetlerden saç diplerine kadar insan bedeninde açıkta olan her yere bulaşacaktır. Nasıl bir dezenfektan maddeyi gıda maddesine bulaştırıp yediğimizde ağız içerisindeki flora dediğimiz hâkim mikroorganizma yapısını bozuyorsa, insanların ciltlerinde de bu olabiliyor. Bu kimyasal maddelerin ciltte etkileşmesine bağlı olarak çeşitli olumsuz sonuçlar doğurabilir

Bu kimyasalların cilde, ele, yüze, göze sinmesi sonucunda insanlar bunların etkisine de bırakılacak. Kabinden  geçen kişinin kimyasal maddeye duyarlılığı olabilir.

Buna bağlı olarak ani nefes darlığı, astım atağı tetiklenmesi ya da o kimyasal maddeye karşı bronşlar ani tepki verip nefes darlığı gelişebilir. Bu uygulama, kendi içerisinde de birtakım sağlık riskleri içeriyor. Dezenfeksiyon kabinleri, COVID-19 pandemisiyle mücadelede katkı sağlamayacağı gibi kimyasalların gereksiz ve yanlış kullanımı neticesinde çevre ve halk sağlığına da ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Dezenfeksiyon tünellerinde sadece su bile kullanılsa bile partiküllerin hastalıklı bir kişinin bıraktığı viruslarla sonraki kişilerin hastalanmasına neden olabilir. Sizden bir önce giren kişi diyelim ki hasta ve nefes aldı bir kere de öksürdü. O küçük su buharlarının kendinize düştüğünü düşünün. Tüberküloz mesela çok daha kolay kalabilir. Bir sonraki de onu alabilir.

Dezenfektan uygulaması yapılırken;

 • Sağlık Bakanlığından Biyosidal Ürün Ruhsatı ve onaylı etiketi olan ürünlerin kullanılması,
 • Ruhsat ve etikette yer alan kullanım talimatlarına göre uygulama yapılması,
 • Ürün etiketinde belirtilen gerekli önlemler alındıktan sonra gerekirse kişisel koruyucu ve donanım kullanılarak ürünlerin uygulanması,
 • Kapalı alanlarda ortam dezenfeksiyonu yapılması halinde yarım saat ortam havalandırıldıktan sonra insanların kullanımına açılması,
 • Eğer ürün, araç ve cihazlar ile ev, ofis, sokak, cadde, vb yerlere uygulanacaksa öncelikli olarak bu alanda yaşayan insanların uzaklaştırılması, daha sonra uygulama yapılması, insanların doğrudan üzerine gelecek şekilde her ne surette olursa olsun dezenfeksiyon tünel ve benzeri uygulamalara başvurulmaması gerekmektedir.

Bu kabinlerin yerine, insan hareketi olan ve faaliyetlere devam edilen binaların girişlerine mümkünse el yıkama istasyonları, mümkün olmayan durumlarda da antiseptik  konulması daha etkili ve sağlıklı bir dezenfeksiyon yöntemidir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: