Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ESNEKLİK (Flexibility) NEDİR?

ESNEKLİK (Flexibility) NEDİR?
52 views
09 Ekim 2020 - 10:00

Esneklik ekleme özel bir çalışmadır ve bir eklemin en geniş açıda hareket edebilme özelliğidir. Esnekliğimizi sınırlayan en büyük faktör kaslarımızın ve kası çevreleyen bağların esnek olmayışıdır.Kaslarımız tendonlara bağlıdır, tendonlar da kemiğe bağlıdır, tendonlarımız esnek yapıda değillerdir.Fakat şöyle bir durum var, kasın uzaması için bağların da uzaması gerektiğini söylemiştik ama bu bağların en üstünde fasya vardır ve bu bölüme esneme egzersizlerinin etkisi çok fazla olmamaktadır.Peki fasyayı nasıl esnetip rahatlatabiliriz? Bunlardan birazdan bahsedeceğiz.

Esnetme Nedir?

Kaslarımızı rahatlatmak ve eklemlerimizin hareket aralığını (range of motion) artırmak için yaptığımız egzersizlere esnetme diyoruz. Esnetme hareketleri esnekliği artırır, ilgili detaylar da birazdan.

Mobilite (Hareketlilik) Nedir ?

Mobilite, kas esnekliği ve birçok eklemin bileşimi olarak kasın en geniş açıda hareket edebilme özelliğidir.

Mobiliteyi ve hareketliliği artırmaya yönelik egzersizler esnetme egzersizleri değildir. Esnemeyi geliştirmeyecektir, esneme ve mobil olma farklı şeylerdir. Bir sonraki bölümde bu 3 kavram biraz daha oturacak, faydalarına bakalım.

Neden Esnetme Yapmalıyız?

Gün içerisinde sürekli oturduğumuz için veya duruş bozukluklarından dolayı bazı kaslar aktif olarak sürekli çalışır. Durmadan çalıştıkları için bu kaslarda gerginlik olur ve zamanla kasın boyu kısalır.

Bunun sonucu olarak ise duruş bozuklukları ilerler, bel ve kas ağrıları ortaya çıkabilir. Doğal olarak hayat kalitesi düşer.Kısaca gergin kasları açmak, vücudu rahatlatmak ve dengede tutmak amacıyla esnetme yapmalıyız.Ayrıca antrenman yaptıktan hemen sonra da yapılması gerekebilir. Çünkü spordan sonra çalıştığımız kas grupları şişer ve kısalır.Eğer iyi bir antrenman yaptıysanız çalıştığınız bölgedeki kasları tamamen esnetmekte güçlük yaşarsınız (Sıkı bir kol antrenmanı yapan bunu iyi bilir).Spordan sonra, kasları rahatlatmak ve kas içindeki kan dolaşımını hızlandırarak kasın kendisini daha hızlı toparlayabilmesi için esnetme yapmamız faydalı olacaktır.

Kimler Esnetme Yapmalı?

Spor yapan veya yapmayan herkesin esnetme egzersizleri yapmaya ihtiyacı vardır.Çünkü insan vücudunda, özellikle vücudun ön tarafındaki kaslar gerilmeye ve kısalmaya daha yatkındır. Çoğumuz oturarak çalıştığımız ve spor yapmayı ihmal ettiğimiz için bu sürecin ilerlemesini hızlandırırız.

Esnetmenin faydaları nelerdir ?

Esneklik çalışmak kas sakatlıklarını önler: Bir kasın esnek olması, o kasın zorlanması, burkulması vb. gibi durumlarda dayanıklılık sağladığından dolayı sakatlık geçirme riskimizi azaltacaktır. Birçok harekette zorlamadan kaslarımızı kullanmamıza olanak sağlayacaktır.Esneklik çalışmak güç artışına yardımcı olur: Kaslarımızın esnek olması yine kaslarımızı istediğimiz açılarda kullanabilme durumu sağlayacağından dolayı güç artışımıza da olumlu etkisi olacaktır.Esneklik çalışmak koşucularda hızın artmasında yardımcı olur: Bir koşucuysanız kaslarınızın esnek olması koşu tekniğiniz için çok önemlidir. Kaslarınızı istediğiniz açılarda hareket ettirebilmek performansınıza olumlu etkisi olacaktır.

Esneklik çalışmak duruş bozukluklarını düzeltmede yardımcı olur: Postural bir bozukluğunuz var ise esneme egzersizleri size yardımcı olacaktır.Esneklik çalışmak antrenman sonu hızlı toparlanma için önemlidir: Antrenman sonunda kaslarınızın rahatlaması ve gevşemesi için ve bir diğer antrenmana daha hızlı yenilenebilmek için esneme egzersizlerinin uygulanması gereklidir.Esneklik çalışmak rahatlamaya yardımcı olur: Esneme egzersizlerini uyguladıktan sonra vücudunuzda bir rahatlama hissedeceğiniz için psikolojik olarak da olumlu yönden etkilenmiş olacaksınız.

Peki ya Mobilite? Mobilite Egzersizlerinin Farkı ve Faydaları

Mobilite dinamik olarak uygulanır ve fonksiyoneldir, birçok kası aynı anda aktif edebilirsiniz bu egzersizler ile.Mobilite antrenmanın başında uygulanmalıdır. Hem ısınma amacıyla hem de o antrenmana yönelik olarak kaslarınızın istediğiniz gibi hareket edebilmesi için bu egzersizlerin yapılması gereklidir.Eğer antrenmana başlamadan önce hareket kabiliyetinizi arttıracak egzersizler uygulamaz, antrenmana yönelik ısınmaz iseniz; egzersizi uygulama anında rahat bir şekilde kaslarınızı kullanamaz ve sakatlık riskinizi arttırabilirsiniz.Mobilite antrenmanları dinamik olarak yapıldığından ve ısınmaya yönelik olduğu için çabuk şekilde sizi antrenmana hazırlayacaktır.

Örneğin Squat egzersizi uygulayacaksınız veya sprint antrenmanı yapacaksınız; bu antrenmandan önce öncelikle bacaklarınızın hareket kabiliyetini arttıracak egzersizler uygulayıp kaslarınızı antrenmana hazırlamanız gerekmektedir. Bu şekilde sakatlık riskini azaltmış ve uygulayacağınız hareketleri daha etkili şekilde uygulayabileceksiniz.

Esnekliği Etkileyen Faktörler

Yaş: Yaşımız ilerledikçe esnekliğimizde azalmalar görülebilir.

Cinsiyet: Hormonal farklardan dolayı kadınlar, erkeklerden daha esnek olabilir.

Sıcaklık: Vücut sıcaklığımız arttıkça flexibility de artar.

Zaman: Sabahın erken saatlerinde bedenimiz çok gergin ve esnek değildir, günün ilerleyen saatlerinde bu durum değişecektir. Bu yüzden sabah ağırlık çalışması yapmak çok da iyi bir seçenek olmaz.

Yorgunluk: Gün içinde yorulmuş iseniz bu esnekliği etkileyebilir.

Kas kütlesi: Kas kütlesi arttıkça esneklikte azalmalar görülebilir, bu yüzden esnetme egzersizlerini ihmal etmememiz gereklidir.

 

DENİZ BERBER

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: