Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

EXPO MESAİSİ

EXPO MESAİSİ
41 views
07 Ekim 2020 - 9:56

Dünya fuarı olarak bilinen Expo 2021’e ev sahipliği yapacak olan Hatay, yoğun mesaiye başlamış durumda. Expo 2021 genel asistan yardımcısı Musa Eskiocak, projeye dair açıklamalarda bulundu.

Lütfü Savaş’ın bu etkinliğe özenle çalıştığını belirten Eskiocak,  “Belediye Başkanımız Lütfü Savaş tarafından Expo 2021 ekibi kuruldu.  Başında genel asistanımız İhsan Çakar var. Yardımcılığını ben yapıyorum. İnşaat alanı ve akademik etkinlikler olarak  Expo 2021 çalışmalarını sürdürüyoruz.  Expo’yu Hatay’da 2 alanda yapıyoruz. Biri İskenderun, diğeri de Antakya alanlı. Antakya’da 200 bin kare metre alanda Kisecik mevkiinde kuruyoruz.  Bu alanda medeniyetler bahçesi,bitki müzesi, ulusal şehir bahçesi,açık ve kapalı sergi alanları, gastronomi köyü, amfi tiyatro, mozaik ve etkinlik alanları var. Antakya’da ulusal şehir bahçelerimiz olacak. Birçok şehrimiz buraya gelecek. Bu alanda  işlerini sergileyecekler.  İskenderun’da yaklaşık 100 bin kare metre alanı üzerinde yapılmaktadır. İskenderun alanında büyük bir Expo alanımız var. Uluslararası şehir bahçelerimiz var. Gastronomi ve botanik bahçesi merkezlerimiz var. Açık sergi alanları var” ifadelerini kullandı.

EXPO DÜNYA ÜLKELERİNİ AĞIRLAYACAK

Konuşmalarına şu şekilde devam eden Eskiocak, “İskenderun alanı, uluslararası şehir alanı. Orada yabancı şehirden katılacakların sergileyecekleri alanlar var. Şu an Almanya, Pakistan, Nepal, Azerbaycan, İran, İtalya gibi ülkeler katılıyor. Birçok ülkeyle anlaştık ve görüşmelerimiz devam ediyor. Kendi kültürlerini sergileme fırsatı olacak ülkelerin. İskenderun’da yer alan uluslararası şehir bahçesinde sergilenecek. İskenderun’da Uluslar arası Gastronomi  Merkezi’miz var.  Gelen ülkeler hem kültürlerini yansıtacak hem de satış yapabilecekler. Süs havuzumuz ve konser alanımız var. Uğur Mumcu Battı Çıktı Köprüsü ihalesi yapılırken oradaki kazı esnasında 2.döneme ait bir kilise çıktı. O kalıntılar açık hava müzesi olarak sunulacak. Kültür Sanat Sokağından bahsetmiştim. Hatay’da unutulmaya yüz tutmuş sanatlar var. Cam üfleme sanatı, sikkecilik, serpantin, mozaikçilik yer alacağı bir Kültür Sanat Sokağı yapıyoruz.  5 bin kişilik amfi tiyatromuz var. 6 ay boyunca bu alanlar açık kalacak” diye konuştu.

Expo Nedir, Neden Hatay?

“Expo öncelikle dünya fuarı. Dünyanın en büyük 3 fuarından biri. 2016’da Antalya’da yapıldı. 2018’de İzmir aday oldu alamadı. Birkaç şehirle mücadele ettik ve Hatay kazandı. Hatay konumuyla, yapısı ve tarihiyle aday oldu ve kazandı. Expo bize ne kazandıracak, bütün dünya Hatay’ın hem kültürel hem ekonomik hem gastronomisini hem tarihini bütün dünyaya tanıtabileceğimiz bir fuar. Dünyada 36 tane gastronomi şehri var. Bunlardan biri Hatay. 600’e yakın mezemiz var. Pandemiden önce 2,5 milyon ziyaretçi bekliyorduk.  Son olarak bu yaptığımız bir fuar, etkinlik değil sadece Hatay’ı anlatan, taşıyan bir şey. Bu nedenle büyük önem arz ediyor.”

Son olarak Hatay halkından destek beklediklerini söyleyen Eskiocak; önemli bir iş yaptıklarını ve bu şehri daha ileriye taşıyabilmek için vatandaşları göreve çağırdığını dile getirdi.

HABER : ÇAĞLA AKEMOĞLU

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: