Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Gıda Güvenliği Açısından COVID-19

Gıda Güvenliği Açısından COVID-19
17 views
20 Ekim 2020 - 9:44

Dünya,  COVID-19 pandemisi  nedeniyle eşi görülmemiş bir tehditle karşı karşıyadır.  Covıd-19 büyük bir küresel salgına dönüşerek dünyada pek çok kişinin ölümüne yol açmıştır.  Birçok ülke, hastalığın bulaşmasının azaltılabileceği yollardan biri olarak fiziksel uzaklaştırma önlemlerinin alınmasına ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘ nün tavsiyelerini takip etmektedir. Bu önlemlerin uygulanması, birçok işletmenin kapanmasıyla sonuçlanmıştır. Seyahat ve sosyal toplantılarda kısıtlamalar,  evden çalışma, internet üzerinden toplantılar artık normal uygulamalardır.  Ancak gıda , yaşam için temel bir ihtiyaçtır. Gıda endüstrisi personelinin evden çalışma olanağı  yok  ve her zamanki iş yerlerinde çalışmaya devam etmeleri  gerekir. Bu nedenle gıda endüstrisi pandemi  sırasında bile asla kapatılamaz.

Coronoavirüsünün  gıdalar aracılığı ile bulaştığına ve gıdalar ile alındığında enfeksiyon oluşturduğuna ilşikin bugüne kadar bir kanıt bulunmamakla birlikte, tarladan sofraya kadar geçen üretim süreçlerinde yer alan ve herhangi bir belirti göstermeden bu virüsü taşıyan kişilerce  gıdaya  bulaştırılabileceği üzerinde durulmaktadır. Gıda işletmelerinde hijyen-sanitasyon uygulamalarının dikkatlice uygulanması  virüsün gıda zincirine girmesi ve buradan yayılmasını önlemek için alınması gerekli temel tedbirler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gıda kaynaklı hastalıkların kontrolünde uygun temizlik, dezenfeksiyon  ve çapraz kontaminasyonun önlenmesi önemlidir.

Maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman (KKD)  ancak doğru kullanıldığında. gıda endüstrisinde virüslerin ve hastalıkların yayılmasını azaltmada etkili olabilir. Çevresel sanitasyon, kişisel hijyen ve  gıda güvenliği uygulamalarının sağlam ilkelerinin uygulanması, zararlı patojenlerin gıda tedarikinin güvenliğini tehdit etme olasılığını azaltacaktır.

COVID-19 VE GIDA

Koronavirüsün gıda veya su ile bulaşması ilgili SARS ve MERS gibi daha önceki koronavirüs salgınları ile ilgili kayıtlar, insanların gıda yoluyla koronavirüsle enfekte olmadığını göstermektedir.  COVID-19 etmeninin şimdiye kadar gıda ile bulaştığına dair herhangi bir bilgi olmasa da, bu virüse benzer şekilde aerosoller ile bulaşabilen diğer virüsler ve gıda ile bulaştığını gösteren bazı veriler bulunmaktadır. Birçok viral ajanın düşük enfeksiyöz dozu göz önünde tutulduğunda , düzenli temizlik  yapılmadığında virüsler ile kontamine olmuş gıdaların tüketilmesi sonucu her zaman enfeksiyon riski söz konusudur

Gıdaların pH, su aktivitesi (aw), soğutma ve dondurma sıcaklıkları gibi iç ve dış özelliklerine dayanan kontrol stratejileri, genellikle gıdalardaki bakteri gelişimini engelleyerek gıdaları mikrobiyolojik açıdan güvenli tutmak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu kontrol önlemlerinin bazıları virüslere doğrudan uygulanamaz. Çünkü virüsler sözkonusu olduğunda asıl konu “gelişme” değil,  gıdanın kontaminasyondan  korunmasıdır.

Solunum yolu hastalıklarında birincil bulaşma yolu kişiden kişiye temas yoluyla ve enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında yayılan solunum damlacıkları ile olur.

Alternatif olarak, solunum damlacıkları havada taşınamayacak kadar ağır olduğundan, enfekte olmuş kişiyi çevreleyen cisimlere ve yüzeylere düşer. Kontamine olmuş bir yüzeye, nesneye veya enfekte olmuş bir kişinin eline dokunup sonra kendi ağız, burun  veya gözlerine dokunarak birisinin enfekte olması mümkündür. Bu, örneğin kapı düğmelerine dokunurken veya el sıkışırken ve sonra yüze dokunurken olabilir.

Coronavirüsler gıdalarda  çoğalamaz; çoğalmak için bir hayvan veya insanın ev sahipliği yapması gerekir.

Koronavirüsün gıdalar ile bulaşmadığına inanılsa da riskin azaltılması için gıda güvenliği uygulamalarına her zamankinden daha fazla özen gösterilmelidir. Ancak çapraz bulaşma olasılığına karşı kişisel hijyen ve genel sanitasyon kurallarının uygulanması, gıda zincirine bu virüsün bulaşmasının engellenmesi için son derecede önem taşımaktadır.

COVID-19’nin canlı kalma süresini tespit için araştırmalar halen devam etmektedir. Son çalışmalar, COVID-19 virüsünün farklı yüzeylerde hayatta kalmasını değerlendirilmiş ve virüsün plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar, bakırda dört saate ve kartonda 24 saate kadar yaşayabileceğini bildirmiştir.  Laboratuvar koşullarında (kontrollü bağıl nem ve sıcaklık) yapılmış olan bu çalışmalar dikkatle yorumlanmalıdır.

Araştırmaların COVID-19 ve diğer koronovirüslerin çok uzun süreler yaşadığımız ortamlarda bulunabileceğini ve korunmak için üretici ve tüketicilerin genel hijyen kurallarına mutlaka dikkat etmelerinin önem taşıdığını göstermektedir.

Genel olarak koronavirüs grubundan  SARS-CoV ve MERS-CoV ile  yapılan çalışmalar sıcaklık, rutubet ve ışık parametrelerine bağlı olarak  farklı yüzeylerde  canlı kalabileceklerini  göstermiştir.  Virüslerin gıdalara  bulaşmasının hijyen  uygulamaları ile engellenebileceği bildirilmiştir.

Koronavirüsler  pişirme sıcaklıklarına (70°C) duyarlıdır. Bu nedenle çiğ ya da az pişmiş ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Çiğ et, çiğ süt veya çiğ hayvansal doku ve organların tüketilmemesi gerektiği gibi, aynı zamanda bunların pişmiş veya pişmemiş gıdalar ile teması, dolayısı ile çapraz kontaminasyonu da önlenmelidir.

 

GIDA İŞLETMESİ AÇISINDAN COVID-19

COVID-19, enfekte kişi öksürdüğü veya hapşırdığında yaydıkları  damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşabilir. Standart  bir maske bu damlacıklarda bulunan viral partiküllerin geçişini engelleyemez ancak el hijyeni kurallarına uymak enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltabilir.

Gıdalara sadece sağlıklı personel temas etmelidir. Öksüren, ateşi ve nefes darlığı olan, kusma, ishal veya diğer hastalık belirtileri olanlar üretim ortamlarından uzak tutulmalıdır. Hastalık insandan insana damlacık yoluyla ve enfeksiyon etkeniyle kontamine  objelerden eller aracılığıyla alınarak ağız, burun ve göze temas ile bulaştığı için insanlar arasında fiziksel mesafenin oluşturulması ve ellerin yıkanması en önemli korunma yoludur.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: