Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HATAY MUTLULUK KOLİSİ : BİR TEBESSÜM BİN MUTLULUK

HATAY MUTLULUK KOLİSİ : BİR TEBESSÜM BİN MUTLULUK
26 views
14 Ekim 2020 - 9:01

2008 yılında Lösemi hastalığına yakalanan Ömer Faruk Kural, şimdi o hastalıkla savaşan çocuklar için etkinlikler düzenliyor, çocukların gülmesi için elinden geleni yapıyor. Bir Tebessüm Bin Mutluluk adıyla kurulan gönüllü topluluk Hatay’da. Yaklaşık 7 yıldır faaliyet gösteren topluluk bugüne kadar 497 etkinlik gerçekleştirmiş ve hala gerçekleştirmeye devam ediyor. Hatay merkezli olmak üzere 7 farklı şehirde kurulan topluluk giderek yayılıyor. Ömer Faruk Kural topluluğa başlama sürecini şu şekilde anlattı: ”İlik nakli oldum, süreçte moral bozukluğu yaşadığımda gelen palyaço ekiplerini gördüm. 2016 yılında memur oldum. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandım. 2013 yılında Bir Tebessüm Bin Mutluluk topluluğunu kurdum.  Sadece burada değil, İstanbul Mersin ve Kahramanmaraş’ta da gönüllü temsilciliğimiz var. Gönüllü temsilciliğimizi burada nasıl başlatmışsak, herhangi bir yerden destek almadan, kendi gönüllülerimizle kendi yağımızda kavrularak faaliyet gerçekleştiriyorsak diğer şehirlerde de bu şekilde faaliyetler gerçekleştirmeye çalışılııyor. Görüntü olarak bu temsilcilik büütün illere yayılmış gibi görünebilir ancak temsilcilik sadece 6-7 ilimizde var. 11 yaşında hastalığa yakalandım. 2 yıl sonra tedavilerimi bitirdim. İyileşme sürecindeyken buradaki faaliyetleri araştırmak istedim. Beni etkileyen gönüllü ekiplerin beni ve lösemili çocukları sevindirmeye gelmesi oldu. Bunları düşünerek dedim ki neden bizler de yapmayalım. Sadece hasta ve lösemili çocukları değil, dezavantajlı çocuklar için neden faaliyet yapmayalım diye düşündüm. Çocuk olan bütün hastalara yardımcı olmak istiyoruz. Hastanede yatan her çocuğun morale ihtiyacı vardır. Sadece lösemili olan çocukların değil, bütün hasta çocukların buna ihtiyacı var. ” Dedi.

GÖNÜLLÜLÜK ESASLI MUTLULUK KOLİLERİ

”Belediye bir kez bize yol desteği verdi, otobüs desteği bunun dışında herhangi bir kurum ve kuruluştan destek almadık. Hep kendi imkanlarımızla faaliyet gerçekleştirdik. Tişört bastırıp vermek isteyen oldu onları aldık. Bize şu teklifler geldi. Faaliyetleri gerçekleştirin, bizim logomuz arkanızda olsun, bizde size ayda 50 tl verelim. Çok ucuz bir rakam ki yüksek bir rakam verseler dahi biz kabul etmeyiz çünkü bizim yaptığımız iş gönüllülük işi. Biliyorsunuz Koronavirüs süreci ve ihtiyaç sahibi ailelerimize daha çok ulaşmak durumunda kalıyoruz. Çoğu ailelerin eşleri işsiz ve bu noktada gelir kaynakları yok. Sürekli ailelerimize ulaşıyoruz onlara mutluluk kolilerimizden gönderiyoruz. Tabi bunların maliyeti kolay olmuyor. Ne kadar kendi imkanlarımızla yapmaya çalışsak da yeterli olmuyor. Duyarlı kişiler bize destek olursa daha çok kişiye ulaşırız. Yardımları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Biz aracıyız, verilen yardımları yerine ulaştırıyoruz. İyi niyetimizi suistimal etmek isteyenler oluyor, inceleyip kayıtlarına bakıyoruz ve yönetim ekibimizle yardım yapıp yapamayacağımıza karar veriyoruz. ” Diyen Faruk Kural kendilerine güzel dönüşler yapıldığından da bahsetti.

”BİZE ULAŞAN AİLELERE YARDIM YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

”Ben hastayken beni ziyarete gelenleri gördüm ve çok mutlu oldum, ve istedim ki ben devam ettireyim, bir çocuğun tebessümünü sağlarsanız siz de mutlu oluyorsunuz ki ismimizde bundan geliyor: Bir Tebessüm Bin Mutluluk. Biz de gönüllülük esas olduğu için güzel dönüşler alıyoruz ve iyi ki katılmışız diyoruz. Katılanlar keşke daha önceden katılsaydık şeklinde dönüşler sağlıyor. Yeni gönüllülerimizden form doldurmasını istiyoruz. Görüş ve öneriler aynı şekilde bize pozitif dönüş sağlıyor. Keşke bu grubu, topluluğu duysaydım diyorlar. Yayılma ve kandimizi duyurma anlamında bir bütçemiz yok.

Hasta çocuklara ve kişilere şunu söyleyebilirim: Hayat gelip geçiyor. Ancak geçen zamanı değerli sağlamak amacıyla gülümsemeye çalışmak gerekiyor. Ailelerin çocuklarına mutlaka gülümsemeyle yaklaşması gerekiyor. Bize ulaşan ailelere moral kapsamında doğum günü sürprizi hazırlıyoruz. Onların anlarına dokunarak gelecekte onların da bu işe gönül vermesini istiyoruz. ” Diyerek sözlerini bitiren Kural yardım yapmak isteyen kişilerin desteğini gerekli yerlere ulaştırdıklarının altını çizdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: