Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HATAY’IN SANATA AÇILAN TEK MEB ONAYLI OKULU: SANATORİUM

HATAY’IN SANATA AÇILAN TEK MEB ONAYLI OKULU: SANATORİUM
31 views
19 Ekim 2020 - 10:37

Hatay’da MEB onaylı tek sanat okulu Sanatorium, öğrencilerine doğru ve bilinçli bir şekilde hizmet vermeye devam ediyor.

Sanatorium kurucusu Fatma Satar, sanat okulu adı altında uzun senelerdir eğitim verdiklerini ve Türkiye’nin en büyük, Hatay’ın da tek MEB onaylı bünye olduklarını dile getirdi.

Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Satar; “1996 yılında Gaziantep Üniversitesi Devlet Konservatuarı mezunuyum. 1996’da mezun olduktan sonra birkaç ay Üniversitede öğretim görevlisi olarak kaldım. Daha sonra Üniversitede kalmanın bana göre olmadığını düşünerek, eşimin de Antakyalı olması sebebiyle Antakya’ya geldim. Burada açık vardı zaten. 1996 yılını düşünün müzik, bale, sanatla ilgili hiçbir etkinlik yok. Eşim de açığı gördü ve dedi ki sana büyük bir okul açacağım gelir misin? Ben de gelirim dedim, zaten Antakya’yı seviyordum. Hatay’da o yıllar direkt büyük bir okul olarak başladık. Uzun yıllar binlerce öğrenci yetiştirdik. 2001 yılında kısa bir ara verdim. İstanbul’a gittim. Dönüşte Sanatorium olarak hayat bulduk. İstanbul’a taşınmak zorunda kaldık, orada sanat işlerine devam ettik. Dönüşte de müzik, bale, resim, sanat akademisi olarak sanat hayatımıza döndük” ifadelerini kullandı.

Sanatorium sanat okulunun öneminden bahseden Satar, “Şu an kurumumuz Türkiye’nin en büyük sanat okulu. Tek yönlü eğitim yok. Bale derslerimiz, müzik bölümlerimiz var ve müzik bölümlerimizde keman,gitar,piyano, bateri,bağlama dersleri veriyoruz. Bale bölümümüz var. Klasik ve modern bale, resim ve heykel bölümümüz var. Hocalarımızın tamamı devlet konservatuarı  ve güzel sanatlar mezunları.  Hepsi akademisyen, hepsi Üniversite lisans mezunu, burada tam zamanlı çalışıyorlar. Antakya’nın birçok müzik öğretmeni  bizim öğrencilerimizdir. Amacımız öncelikle Hatay’a hizmet etmek ve gönderdiğimiz öğrencilerin bizi Türkiye ve dünyada temsil etmesi” cümlelerine yer verdi.

‘’ANTAKYA İNSANI EĞİTİM, KÜLTÜR VE SANATTA HER ZAMAN LİDERDİR ’’

“Yani sanat ve fikir olduğu zaman en önde onlar var. Mesela benim diğer illerin okullarında arkadaşlarım var. Hiçbir yer burası gibi değil. Ben aslen Malatyalıyım. Çocuklarını severek gönderiyorlar. Koronavirüs sürecinde biz de evde kaldık. Bilgisayar, video yoluyla çocuklarımızı takip ettik. 1 Hazirandan beri iznimiz var ve herkes çocuğunu güvenerek gönderiyor. Buranın fiziksel, psikolojik anlamda ne kadar sağlıklı olduğunu insanlar biliyorlar. Biz her iki yılda bir Türkiye’nin en büyük gösterilerini yapıyoruz. Geçen yıl 130 çocuk ve 350 kostümle Türkiye’nin en büyük bale gösterisini ve 120 çocukla en büyük konserini verdik. 2000 kişi izledi. Dev sahneler kurduk. Biz Antakya’daki tek resmi  kurumuz. Öğrencilerimize sertifika veriyoruz.  Ne gerekiyorsa yapıyoruz. Daha da güzel şeyler yapmaya devam edeceğim Antakya’da. Antakya’ya bir devlet konservatuarı açacağız inşallah. Çünkü burada bale bölümü yok maalesef, sadece müzik var. Antakya’nın o açığını da kapatmayı düşünüyoruz. Antakya insanı eğitim,kültür ve sanatta her zaman liderdir. Bizi de bu seviyeye getiren Hatay halkıdır” dedi.

Haber/Fotoğraf: Mehmet Gürkan

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: