Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

MOZAİK, KERPETEN VE HAYAL GÜCÜ

MOZAİK, KERPETEN VE HAYAL GÜCÜ
17 views
23 Ekim 2020 - 12:58

Çocukluğundan beri mozaiğe ilgisi olan ve atölyesinde mozaik sanatını icra eden Menel Hüzmeli , mozaik tutkusunu anlattı. Mozaik sanatıyla 13-14 yaşlarında babaannesiyle gittiği bir gezide tanışan Hüzmeli, MedyaHatay muhabirine açıklamalarda bulundu.

Mozaik taşlarına yeni bir soluk getiren Hüzmeli şunları belirtti: ‘’ St.Simon Manastırı gezisinde görmüş olduğum bir yer mozaiğiyle başladım. O zamanlar küçüktüm, kendimce bir şeyleri bir araya getirip yaptığım mozaikler çok hoşuma gitti. Bir süre sonra da bunun bir sanat olduğunu öğrendikten sonra belli araştırmalardan sonra kendimi geliştirmeye karar verdim. Ve kendimi geliştirmeye başladım. Daha sonra halk eğitimde belgelerini toplamak adına kısa süre bir eğitim aldım ve kendi atölyemi açtım. Kendi atölyemi açtıktan sonra mozaiğin yüzünü değiştirdim diyebilirim. Normalde antik çalışmalar bizim baş tacımızdır ama biraz da modern çalışmaktan yanayım ben. Hani antik ve moderni bir araya getirerek çok güzel çalışmalar çıkardım ortaya ve bu insanların çok ilgisini çekti. Atölyeme dışarıdan da çok misafirler geldi, yurtdışından da misafir geldi. Çocuk misafirlerim de çok oldu. Yetişkin öğrencilerim çocuk ve engelli öğrencilerim de var. Onun dışında şehir dışına çıkıp workshop da yapıyorum. Mozaikler çok ilgi topladı çünkü diğer mozaikler gibi değil 2 ve 3 boyutlu çalışmalar yaptım. Yurtdışına otel ve yer mozaikleri, minimum 35 metre ve 150 metreye kadar çalışmalar yapıldı, gönderildi. ‘’ Dedi.

‘’ MOZAİK SANATI BÜYÜLÜ BİR ŞEYDİR ’’

‘’Mozaik sanatı büyülü bir şeydir. Taşlar doğal olduğu, doğadan geldiği için zaten insanın bünyesine çok iyi geliyor. Enerjisi çok iyi ve o taşlarla oynuyorsunuz. O taşlar hep elinizde. Onlarla bir şeyler tasarlayıp, tablolar yaptığınız için çalışmaya başladığınız zaman saat kavramı kayboluyor. Unutuyorsunuz, başka bir boyutta kalıyorsunuz yani dünyanın tüm dertleri başka bir kenarda kalıyor siz yaptığınız çalışmaya adapte oluyorsunuz. Ortaya çok tatlı çalışmalar çıktı. Çocuklarla çok güzel çalışmalar yaptık. Yetişkin arkadaşlarla çok güzel çalışmalar yaptık. Geri dönüşüm çalışmalarım var. ‘’ Diyen  Hüzmeli  çocukları sanatla buluşturma konusunda da duyarlı.

‘’ TAŞ VE KERPETEN ELİNİZDE HAYALGÜCÜNÜZ BEYNİNİZDE OLDUKTAN SONRA ‘’

‘’Herhangi eski bir eşyayı dönüştürebiliyorsunuz. Yeni bir şey alıp ona işlemenize gerek yok. Taş ve kelpeten elinizde hayal gücünüz beyninizde olduktan sonra ortaya çok güzel şeyler çıkabiliyor. Çocuklarımızı ve herkesi sanatla bir şekilde birleştirebiliriz. Çünkü benim düşüncem bu: Sanat iyileştirir ve dünyayı güzelleştirir. Nano ve mikro çalışmalarım var benim. Çok minik şekilde yontuyoruz ve büyüteçle çalışıyorum ben. Büyüteç olmadan yapamıyorsunuz bu çalışmaları. Atatürk portresini ya da Frida Kahlo portresini bir kolye ucuna yerleştiriyorsunuz. Geri dönüşüm çalışmaları, tablolar, panolar aklınıza gelebilecek her şeyin üzerine mozaik döşenebiliyor. Yerler, terlikler bile yapılabiliyor. 35 metrelik bir işim vardı, pandemi  olunca  taşı toprağı eve taşıdım. Çok yoğun çalışmak zorunda kaldım. Elimde bu iş olduğu için pandemi sürecinde o beni ayakta tuttu. Satışlarımızı internet üzerinden yapıyoruz daha çok çünkü insanlar çok dışarı çıkmaktan yana değiller. İster istemez tedirgin oldular. Mozaik sanatı elzem ihtiyaçların arasında olmadığı için biraz da lükse girdiği için insanlar gıdaya daha çok önem verdi haliyle. ‘’ Dedi.

Haber / Fotoğraf :Mehmet GÜRKAN

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: