Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

TARİHİ OSMANLIYA DAYANAN HAN: KURŞUNLU HAN VE KÜNEFE

TARİHİ OSMANLIYA DAYANAN HAN: KURŞUNLU HAN VE KÜNEFE
22 views
12 Ekim 2020 - 9:27

Antakya Uzun Çarşı’da, Tarihi Kurşunlu Han içerisinde Asi Künefeleri olarak hizmet veren İsmail Görgen, işletmenin Osmanlı tarihine dayandığını ve buraya gelenlerin ilgi duyduklarını dile getirdi.

Bu mesleği yıllardır yaptıklarını vurgulayan Görgen, “Amcam, babam ve amcazadelerimle beraber nihayetinde bu işletmeyi kurmuşlar, Asi Künefeleri diye. Bundan önce kendimden bahsetmem gerekirse, ben Mustafa Kemal Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyim.  Hem akademik hayatımı, hem de ticari hayatımı yürütüyorum.  Çünkü ekonomi ne kadar önemliyse, insanların ve kültürün gelişmesi de o kadar önemli. Asi Künefeleri olarak da, bu markayı Türkiye’ye ve Hatay’a kazandırmış olduk. Babam ve Amcazadelerim, 1960 yılından itibaren bu künefe imalatı ve aynı zamanda künefe peyniri imal etmektelerdi. Uzun çarşıda dükkanları vardı. Burada hem köyden getirilen sütlerden künefe peyniri imal ediliyor, hem de kaliteli buğday unundan da kadayıf dökülüyordu. Bunlar bir şekilde ev künefesi şeklinde yapılıp Antakya halkına veya dışardan gelen misafirlere sunuluyordu. Bu, o zamandan gelen bir kültürün devamı. Antakya, kültürel ve tarihsel anlamda bilgi, birikime sahip bir şehir. Bu deneyimin özüne sadık olarak yaşatılması çok önemli. Bizde aslında bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Asıl lezzetten kopmamaya çalışıyoruz. Burada  insanlara bir şey sunmak ne kadar önemliyse,  aynı zamanda özüne sadık kalmak bir o kadar önemli ve değerlidir. Gastronomi şehri Hatay’ın lezzetlerinin yaşatılması bizim için çok kıymetli. Misafirlerimize burada Asi Künefeleri olarak Kurşunlu Han’da hem tepsi kebabı, hem kağıt kebabı, hem içli köfte, Kaytaz böreği, yöresel yemekler ve meze çeşitleri sunuyoruz. Aynı zamanda künefe yapıyoruz. Peyniriyle, kadayıfıyla kendi üretimimiz” ifadelerini kullandı.

“KURŞUNLU HAN, OSMANLILARIN DURAĞIYDI”

Tarihi binanın hangi yıllara dayandığını da konuşmalarına ekleyen Görgen, “Adında anlaşılacağı gibi Tarihi Kurşunlu Han. İbaresi burada can alıcı bir nokta. Osmanlı tarihine kadar dayanan bir kültür.  1660 yılında yapılan bir yapı. Bu Han, özellikle konaklama olarak kullanılmıştır. İstanbul’dan, Mekke’ye, Medine’ye değerli eşyalar götüren alaylara ev sahipliği etmiş bir yerdir. Alaylar, İstanbul’dan yola çıkıyorlar, Anadolu’yu neredeyse bir baştan, bir başa dolaşıyorlar. Bu seferlerde altınlar ve değerli eşyalar taşındığı için alayın içinde önemli şahsiyetlerde oluyordu. Han, burada konaklama ve değerli eşyaları koruma görevi görüyordu. Burası aslında bir durak. İstanbul’dan, Orta Doğu’ya veya Kafkasya’dan Akdeniz’e gideceklerin, her yeri birbirine bağlayan bir durak noktasıydı bu Han” şeklinde konuştu.

“HATAY’IN KURŞUNLU HANI’NI SİMGELEYEN ASİ KÜNEFELERİ OLDU”

Burada tarihsel bir süreç adına da hizmet verdiklerini ifade eden Görgen, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Burası 2017’de restore edilip, hizmete açıldı. O günden bugüne bu işletme Hatay Asi Künefeleri olarak varlığını devam ettirmektedir. Kurşunlu Han’ın kendi tarihine, mirasına sadık kalarak var olmaya çalışıyoruz. Misafirlerimiz de Hatay’ın tepsi kebabı konusunda, kağıt kebabı konusunda, içli köftesi, Kaytaz böreği konusunda bizden aldığı hizmetten memnunlar. Hatta bazıları, birçok et çeşidi yemesine rağmen buradaki et lezzeti çok farklı diyor. Burayı fotoğraf çeken ve sosyal medya hesaplarında paylaşan çok oluyor  veya bizim önümüzde arkadaşlarını arayarak buraya davet ediyorlar. Etten sonra da lezzetli künefelerimizi yiyorlar. Hatay Antakya’da bulunan Kurşunlu Han, Asi Künefeleriyle birlikte simgesel bir hale geldi.

Expo 2021 bizim için çok önemli ve çok değerli. Bir dünya fuarı. Uluslararası önem arz eden bir sergidir. Hatay’ı sadece Türkiye’de değil, Dünya’da tanıtacaktır. Dolayısıyla bizde bunun alt yapısını oluşturuyoruz. Nasıl katkı sağlayabiliriz diye projelerimizde var. Umarım bu Pandemi süreci de en iyi bir şekilde atlatılır ve Expo 2021 Hatay için hayırlara vesile olur” dedi.

Son olarak şu sözlere değinen Görgen, “Biz dışardan gelen insanlarımızı bir müşteri gibi değil, bir misafir olarak görüyoruz. Çünkü onlara en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Nasıl ki evimizde ağırladığımız misafirlerimizi onları memnun bir şekilde göndermek istiyorsak, buraya gelenler de misafir oldukları için onları da mekanımızda onları en iyi şekilde ağırlamak en önemli hedefimizdir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Haber: Çağla Akemoğlu

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: