Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

UYGULAMA ODAKLI OKUL

UYGULAMA ODAKLI OKUL
53 views
19 Ekim 2020 - 10:23

Çocuklarda yaşayarak öğrenme anlayışını benimseyen ve eğitim sistemini bunun üzerine kuran psikolog, eğitmen Doğan Kuş ve psikolog Ahmet Ertuğrul; Hatay’da çocuk üniversitesi kurdu. Kurulan üniversitede çocukların aktif olarak faaliyette bulunacağı birçok alan bulunuyor.

Bu üniversiteyi kurma nedenlerinden biri anasınıf öğrencilerine verilen eğitiminin eksik olduğu kanısında bulunan Kuş; işe başlama serüvenini şu şekilde anlattı:’’17 Yıllık psikoloğum. 2004’ten beri memleketimde Hatay’da görev yapıyorum. Memleketime faydalı olmak, hizmet vermek adına birtakım faaliyetlerde bulundum. Daha önce rehabilitasyon merkezi işletmeciliği yaptım. Sonrasında özel kliniğim oldu. Şu aşamada da bir anaokulumuz var çocuk üniversitesi adı altında.’’ Dedi.

‘’OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’’

‘’Çocuk üniversitesinin çıkış amaçlarından biri psikolog olduğum için; gelişim psikolojisiyle çok ilgiliyim doğal olarak. Memlekette bir şeyin eksikliğini farkettim. Anasınıflarda verilen eğitimin sıradan olduğu sözkonusuydu. Bu sıradanlığı değiştirebilmek adına çocuk üniversitesi adı altında şöyle değişiklikler yaptık: Bulunduğumuz okulun en üst katına bir şehir inşa ettik. Nasıl bir şehir diye soracak olursanız, içinde minyatür bankanın, çocuk otelinin, sinemanın, manav, karakol, itfaiye gibi aktif  alanların  olduğu bir yer ve çocuklar içine girip her türlü faaliyeti yapabiliyorlar. Bir kampüs alanına dönüştürdük, üniversite adının gelmesi birazda bununla alakalı. Bu sürede birçok üniversite ile irtibat halindeyiz, onların birtakım modellerini uyguluyoruz. Çocuklar burada hayatı yaşayarak öğreniyorlar. Takdir edersiniz ki okul öncesi dönem çok önemli. 2 ile 5 ya da 2 ile 7 yaş arasında çocukların karakteristik özelliklerinin şekillendiği dönem olarak değerlendiriyoruz biz psikologlar olarak. Bu süre içerisinde nasıl bir eğitim verirseniz çocuğa ileriki yaşantısında topluma o şekilde faydalı olacaktır. O nedenle bu dönem çok önemli. Bu dönemin önemini bildiğimiz için bu şekilde bir hizmet vermek istedik.’’Diyen Kuş; çocukları önemsiyor ve gelişim dönemlerine olabildiğince ilgili. Çocuklar için çocuk festivali yapmayı düşünen eğitmen, pandemi sürecinin bitmesini bekliyor.

EN İYİSİ İÇİN DİĞER OKULLARLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ

‘’Bizim anaokulumuz içerisinde uzman psikologları da barındırıyor. Gün içerisinde uzun soluklu çalışmalar yapıyoruz. Çocuklar oyunlar oynayarak ingilizceyi öğreniyorlar. Çocukların sadece öğrenmeyle değil de aynı zamanda psikolojileriyle de ilgileniyoruz. Bundan dolayı ailelerden çok ciddi olumlu dönütler alıyoruz. Diğer anaokullarından farkımız bu. Bu fikri belli bir alanda yapmak bizim için yeterli olmayacaktı. Mademki toplum için faydalı bir şey yapmak istiyoruz bunun devamlılığı gerekliydi. Hatay’da okul lise kurumlarıyla ilgili bir dernek kurduk, yakın tarihli bir dernek bu. Şu an pekçok faaliyet yapmaya başladık. Diğer anaokullarıyla da istişare ederek ortak bir payda altında buluşmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinin bitmesiyle bir çocuk festivali yapma düşüncemiz var. Sadece anaokulumuz değil, derneğimizle beraber yapmayı planladık.’’ Dedi.

HABER/FOTOĞRAF: İlyas Bayraktar

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: