Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

RESMİ KURUMLARA ÇAĞRI

RESMİ KURUMLARA ÇAĞRI
9 views
02 Kasım 2020 - 10:27

İnsan Hakları Derneği Hatay şubesi sekreteri Mürsel Taonguç Salmanoğlu konuştu. Birlik ve beraberliğin zedelenmesi doğrultusundaki eylemlerin araştırılması ve gerekenin yapılmasını istedi. Sözlerini aktaran Salmanoğlu:
‘’ Toplumsal barışın önündeki temel sorunlardan birini oluşturan nefret suçlarının ortadan kaldırılması için; etnik kimliğin, cinsel yönelimin ve cinsel kimlik hakkının, her türlü dini inancın ve mezhebin ayrımcılığın temelleri arasında sayılması ve böylece bu gruplara yönelik nefret saldırılarının da sona ermesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Türkiye’de nefret suçları ile ilgili kapsamlı bir yasal düzenleme bulunmadığından ciddi yasal boşluklar ortaya çıkmaktadır. Nefret suçlarıyla ilgili kapsamlı bir yasal düzenlemenin eksikliği sistematik bir biçimde bu saldırıların devam etmesine de zemin hazırlamaktadır. Türkiye ‘de bu anlamda pek çok kesime yönelik saldırıların yaşanmasının nedeni cezasızlık ortamının oluşturulması ve sürdürülmesidir.
Altınözü ilçesine bağlı Hristiyanların çoğunlukta olduğu Sarılar Mahallesi gençlerinin kurduğu ‘’Sarılar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Kültürel Gelişim Derneği’nin ‘’ çabaları ve Altınözü Kaymakamlığının desteği ve katkılarıyla, Sarılar Mahallesinin girişindeki duvarlara bir sokak sanatçısı aracılığıyla resimler çizdirilmiştir. Bu resimlerin bazılarına ‘’Paskalya Bayramı’na ‘’ ithafen ‘’EASTER’’ yazdırılmıştır. Çit şeklinde yapılan resmin alt kısmına yazılan ‘’EASTER’’ kelimesinde yer alan ‘’T’’harfi haç şeklinde çizilmiş, ayrıca çarmıha gerilen Hz. İsa’nın başına takılan dikenli taç figürü de ‘’T’’ harfinin etrafında betimlenmiştir. Hafta sonu kimliği belirsiz kişi veya kişilerce mahallenin girişine çizen bu resimlerdeki haç şeklindeki ‘’T ‘’harfi sert cisimlerle kazınarak silinmiştir.
İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi olarak öncelikle bir din inanca dönük yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Nefret suçlarının Türkiye’de gündelik hayatın bir parçası haline geldiğini görmekteyiz. Nefret suçları işleyen, ayrımcı söylemler ve eylemler üretenlere karşı cezasızlık politikalarına son verilmeli. Altınözü ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi Hristiyanların yaşadığı mahallenin girişindeki duvarlara yapılan resimlerin içindeki kutsal simgelere yönelik gerçekleştirilen bu saldırıyı yapanların soruşturulması ve cezalandırılması için resmî kurumları göreve çağırıyoruz.’’ Dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: