Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

GÖNÜL BAĞI

GÖNÜL BAĞI
22 views
03 Kasım 2020 - 10:13

Hatay Antakya’da yıllardır yardıma muhtaç hayvanlara el uzatan Müzik öğretmeni Betül Fatma Yalım, bu yardımların gönülden geldiğini ve hayvan haklarının göz ardı edilmeyecek kadar değerli olduğunu dile getirdi.

Konuşmasına kendisini tanıtarak başlayan Yalım, “Ben Betül Fatma Yalım, Müzik Öğretmeniyim. Hayvanlarla beraber yaşamaya çocukluğumdan itibaren başladım. Kendimi bildim bileli evcil hayvanlarımız vardı. Onlar evin bireyiydi. Ben onları hep kardeşlerim olarak görüyordum. Olabilecek birçok canlı türüyle beraber yaşadım. O yüzden ben onlarla beraber yaşamayı ve birbirimizin yaşamına dokunmayı öğrendim” ifadelerini kullandı.

Bu işin gönülden gelerek yapıldığını vurgulayan Yalım, “Hiçbir zaman kurumsal bir projenin içinde olmadım. Sadece bir dönem bir dernekte başkan yardımcılığım oldu ama kurumsal deneyimlerden sonra bu işin sadece gönüllüler tarafından gerçek anlamda gönülden yapıldığına kanaat getirdim. Dernekler, belediyeye bağlı barınaklar veya buna benzer kuruluşlar samimi değiller hayvanlara hizmetler noktasında. Hep bir menfaat üzerine kurulu. O yüzden ben gönüllüyüm. Bu noktada da proje üretmek değil, o gün ne yapılması gerekiyorsa günübirlik doğaçlama şeklinde yapıyorum. Ben bu işleri tek başıma yapıyorum ancak tabii ki de bana yardım eden eşim, dostum, arkadaşlarım ve gönüllü insanlar oluyor. Dediğim gibi bu yardımlarım proje şeklinde olmuyor. Tanıdıklarımız bir yerde yaralı, annesiz kalan hayvan görüyor, canlıların çok olduğu ama beslenme kaynağının az olduğu yerler oluyor. Ben bu ihbarlara elimden geldiğincesine kadar geri dönüş yapabiliyorum. Tedaviye aldığımız canlar veterinerde kalıyor, uzun süreli iyileşme süreci oluyor. İyileşenlere yuva bulmaya çalışıyorum bulamadıklarıma Kisecik’te ve Antakya’da besleme alanlarımız var oralarda yaşayabilmeleri için güzel ve doğal bir ortam oluşturduğumuz yere bırakıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Hayvanların şiddet görmesine de değinen Yalım, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Toplumda çok ciddi bir şiddet problemimiz var. Şiddete meyilli insanların ilk hedefinin hayvan olmasının da çok önemli bir sebebi şu, hayvanları koruyan bir yasanın olmayışı. Hayvana zarar veren hareketler, maalesef Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak görülmüyor. Bir hayvanı kesip, biçip öldürmenin cezası,  sadece kabahatlar kanununda nasıl bir eşyaya, dışarıda belediyenin bir bankına, çöp kutusuna, kaldırım taşına zarar verdiyseniz onunla eş değer sayılıyor. Maalesef yasalar, bizim bu canlarımızı canlı olarak görmüyor. İnsan canı gibi cezai bir işlem gerektirmiyor. Bu çok acı bir şey.”

“BARINAKLAR CEHENNEM”

Barınakların hayvanlar için bir yaşam alanı olmadığını da sözlerine ekleyen Yalım, “Ben en önemli duygunun, günlük yaşantımızda sadece hayvanlar için değil insanlar içerisinde barış içinde yaşayabilmek için empati olduğunu düşünüyorum. Empati duygusu geliştirildiği zaman yanından geçen hasta bir kedinin farkına varır. Hayvanların huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamaları bireysel olarak gönüllülerin çabalarıyla düzeltilebilecek bir şey değil. Kesinlikle bu devlet eliyle yapılmalı. Belediyenin buradaki görevi doğal yaşam alanları kurmak. Barınaklar değil. Barınaklar hapishane, ölüm kampı, cehennem. Çünkü küçücük kafeslerde bir arada yaşayan hasta, sağlıklı, bebek, yaşlı bütün canlar bir arada yaşıyorlar. Güçlü zayıfı dövüyor, hasta olan hasta olmayana hastalığını bulaştırıyor, oradaki çalışanlar köpekler ve kediler daha fazla kaka ve çiş yapmasın diye onları aç bırakıyor. Onlarında bir canlı olduğunu, onlarında en az bizim kadar yaşama haklarını olduğunu herkes kabul edecek. Sokakların sadece insana ait olmadığını kabul edecekler. Kendileri nasıl sokaklarda özgürce dolaşabiliyorlarsa, hayvanlarda o sokaklarda rahatça dolaşabilmeleri gerekiyor. Sokaklar onların. Herkes kendi sokakağındaki canlıları doyurur, bir kap su bırakırsa insanlık erdemini gösterip hayvanlara yardım etmiş olur” diyerek konuşmasını tamamladı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: