Medya Hatay Haber

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

TARİHİMİZİ SEVGİYLE İŞLİYORLAR

TARİHİMİZİ SEVGİYLE İŞLİYORLAR
22 views
02 Kasım 2020 - 10:55

TARİHİMİZİ SEVGİYLE İŞLİYORLAR
-Yakma resim sanatı sayesinde tanışıp evlenen Gülbol çifti, eserlerinde Hatay mozaiğini ve tarihini ahşabın üzerine işliyor.
-Zeynep Gülbol , eşi Naim Gülbol ile Kurtuluş Caddesi’nde bulunan sanat atölyesinde yakma sanatını icraa ediyor.
-Yıllar önce Zeynep Gülbol’un evinin yakınında bununan sanat atolyesini ziyaret etmesi ile başlayan bu hikaye çocuklarının yakma sanatını icraa etmesine kadar uzanıyor .

Bu sanatı ve eşimi tanıdığım için çok mutluyum diyen Zeynep Gülbol:
”Eşim Naim Bey ile beraber bu sanatı icraa ediyoruz. Ben yaklaşık 30 eşim ise 49 yıldır yakma sanatı ile uğraşıyor . Yıllar önce evimizin yanına taşınan bir atölyeyi ziyaret etmemle başladı daha önce yakma sanatı ile ilgili hiçbir bilgim yoktu . Karakalem çalışıyordum, atölyeyi ziyaret ettikten sonra yakma sanatı ile tanıştım aynı zamanda Naim Bey ile de tanıştım. Bu sanatı ve eşimi tanıdığım için çok mutluyum. 24 ve 25 yaşlarında iki oğlumuz var oğullarımın daha çok resim üzerine bu çalışmaları var. Biz eşimle beraber bu işi yapmaktan çok mutluyum.” Dedi.
Oğullarının sergilerde ve yoğun oldukları zamanlarda onlara yardımcı olduklarını söyleyen Gülbol, sözlerine devam etti.
“YAPTIĞIMIZ BÜTÜN ÇALIŞMALAR TARİH ARŞİVLERİNDEN”
“Resim yap geç mantığını sevmiyoruz . Biz hatay sevdalısı olarak elimizden geldiğince yaptığımız tablolarda Antakyamızı geçmiş tarihimizi , mozaikleri ve meslek gruplarını işliyoruz . Örneğin eski Zeytinyağı fabrikası tablosundan bahsedelim, zeytinlerin ağaçtaki hali toplanması, zeytinlerin seçilip kırılması , sıkıp doldurup taşınmasına kadar tüm süreci anlatıyor.”
Ahşap üzerine mozaik çalışmalarının devam ettirildiği bu sanat Gülbol çifti bir hobi olarak devam ediyor.
“AHŞAP ÜZERİNE MOZAİK”
“Günümüzde mozaiği ahşap üzerine yakarak çalışan ve bu sanatı icraa eden kimse olmadı . Arkeoloji müzesinde bulunan mozaikleri , tablolarımızda , kahve tepsilerinde ve zigonlarda çalışıyoruz . Bu çalışmaları yaparken arkeoloji müzesinde bulunan mozaiklerimize tanıtmış oluyoruz . Yaptığımız bu çalışmalar çok beğenilmekte. Bu çok özel bir sanat dalı sanırım zor olmasından dolayı çok yaygınlaşmamış. En ufak bir hatada bütün emeğiniz boşa gidebilir.” Dedi .
HABER-FOTOĞRAF : MEHMET GÜRKAN

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

google.com, pub-4022191149878674, DIRECT, f08c47fec0942fa0
%d blogcu bunu beğendi: