İSTANBUL (AA) - Altınbaş Üniversitesi öğrencileri, DASK'ın düzenlediği 2024 Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'ndan ödülle döndü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü öğrencilerinden oluşan Altınbaş Üniversitesi Takımı, hazırladıkları dayanıklı bina projeleri ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) yarışmasında şampiyon oldular.

"Ripple Otel" ismini verdikleri projeleriyle "En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü"ne de layık görünen ekip, ödüllerini Gaziantep'te düzenlenen törende Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in elinden aldılar.

Doç. Dr. Sepanta Naimi ve Arş. Gör. Merve Handere'nin danışmanlığında hazırlanan projeyi, İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümü öğrencilerinden Kenan Şahan, Esra Nur Çağlar, Miray Öztürk, Ömer Bozdoğan ve Kübra Öztürk hazırladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen şampiyon takımın kaptanı Kenan Şahan, 24 kattan oluşan modellerinin Kahramanmaraş depremine eşdeğer bir sarsıntıya dayanarak hasar almadan ayakta kalmayı başardığını ve bunun doğru tasarımın önemini gösterdiğini belirtti.

Projelerinin en güçlü yanının çelik çaprazlar olduğuna dikkati çeken Kenan Şahan, betonarmeden oluşan yapılarını çelik çaprazlarla dinamo oluşturarak düşey anlamda güçlendirdiklerini ve bunun takımlarına şampiyonluğu getirdiğini belirterek takım olarak mutluluklarını aktardı.

Proje de görev yapan Araştırma Görevlisi Merve Handere de, DASK'ın düzenlemiş olduğu depreme dayanıklı bina tasarımı yarışmasının öğrencilere önemli katkıları olduğunun altını çizerek "Eğlenerek ve uygulayarak bir binayı sahaya nasıl hazırlamaları gerektiğini öğreniyorlar. Burada tabi ki bir takım çalışması gerekiyor ve bu takımda bütüncül bir çalışma ortaya çıkarıyor ve öğreniyorlar." açıklamalarında bulundu.

Proje Danışmanı ve İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sepanta Naimi ise, öğrencilerinin önce hayal edip, sonra uyguladıklarını belirterek "Uyguladıkları projenin doğru mu yanlış mı olduğunu test ettiler. Bu şekilde gerçek hayatta yapacakları tasarımların sonucunun ne olabileceğini görmek fırsatı buldular. DASK her yıl düzenlendiği bu yarışma ile başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere üniversite öğrencilerinin deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini artırmayı hedefliyor" ifadelerini kullandı.

Tüpraş, 23 Nisan'ı 12. kez düzenlediği çocuk şenliğiyle kutladı Tüpraş, 23 Nisan'ı 12. kez düzenlediği çocuk şenliğiyle kutladı

Naimi, Türkiye’nin genelinin deprem bölgesi olduğunu vurgulayarak, “Deprem ülkesiyiz. Ancak bilimin gereklerini yerine getirirseniz dayanıklı binalar yapmak mümkün. Asıl önemli olan doğru tasarımlar ile doğa olayını afet olmaktan çıkarmaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

Kaynak: aa