İSTANBUL (AA) - Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunun kalite ve standartları, Dil Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (DEDAK) akreditasyonuyla tescillendi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Yükseköğretim Kalite Kurulunun (YÖKAK) verdiği "Kalite Değerlendirme Tescil Belgesi" sahibi DEDAK'a yapılan akreditasyon başvurusu sonrası değerlendirilen Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Programı, Mayıs 2024-Mayıs 2029 tarihleri arasında akreditasyon sertifikası almaya hak kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Merve Selçuk, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınan ve YÖKAK tarafından tescil edilen ilk Türk dil akreditasyon kuruluşu DEDAK tarafından en üst kalite standardı 5 yıllık akreditasyon belgesini almaya hak kazandıkları için mutlu olduklarını belirtti.

- "Tüm ölçütler karşılandı"

Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunun, 2022'de başvuran tüm üniversiteler arasında koşulları uygun görülüp ön kabul alan 5 üniversiteden biri olduğunu kaydeden Selçuk, "Misyon, öğretim programı, ölçme ve değerlendirme, öğrenci desteği ve hizmetleri, yönetim ve organizasyon, öğretim elemanı, altyapı, donanım ve araç-gereç, sürekli iyileştirme gibi ölçütleri tam olarak karşıladık. Daha önce de Pearson Assured tarafından akredite edilmiştik. Yüksekokulumuzun kalite anlayışının devamlılığı, tamamen yerli bir kurumla yeniden tescillendi." ifadelerini kullandı.

İkinci dil ediniminde, bilimsel rasyonellere dayandırılan öğretim programı ve içinde bulunulan çağın eğitim gerekliliklerini sağlamanın önemli olduğunu vurgulayan Dr. Merve Selçuk, DEDAK akreditasyonu ile bunun güvence altına alındığını aktardı.

PEUGEOT Türkiye, yenilenen Rifter modeli ile pazar payını artırdı PEUGEOT Türkiye, yenilenen Rifter modeli ile pazar payını artırdı

Akreditasyonun, kurumun mevcut olanaklarını, engellerini, sahip olduğu güçlü ve zayıf yönlerini görmesini sağladığını, ihtiyaç duyduğu düzenlemeyi yapabilmesi için yol haritası sunduğunu kaydeden Selçuk, kurumun eğitim kalitesi, şeffaflığı, güvenilirliği ve prestijinin bu yollarla oluştuğunu bildirdi.

Bu akreditasyonla dış paydaşlara seçim hakkı tanındığına işaret eden Selçuk, "Öğretim elemanlarına mesleki değerlendirme ve sınıflarının dışındaki konularda bilgi edinme, öğrencilere ise eğitim aldıkları müfredattan değerlendirildikleri sınava, üyesi oldukları birimin yönetim kalitesinden kurumun sunduğu hizmetin kalitesine kadar birçok konuda geri bildirim verme imkanı sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: aa