İSTANBUL (AA) - Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda, 105 farklı ülkeden gelen öğrencilerin birbiriyle kaynaştığı, farklı kültürleri tanıttıkları dil edinme programı düzenledi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, yabancı dil edinimini kültür, edebiyat ve tarihle harmanlıyor. 105 ülkeden gelen uluslararası öğrencilerinin hem Türkiye'ye hem de birbirlerine uyumlarını kolaylaştırıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ömer Rafi Çiçek, dil ediniminin sadece yeni kelimeleri öğrenmekle sınırlı olmadığını, aynı zamanda yeni bir dünya görme fırsatı da sunduğunu belirtti.

Farklı dilleri edinme sürecinin, dilin yapısal özelliklerini keşfetmekle başladığını aktaran Çiçek, "Dil ve kültür arasındaki sıkı bağ, toplum değerlerini, normlarını ve tarihini yansıtıyor. Biz de buna dayanarak çok uluslu öğrencilerimizi, çok farklı uluslara mensup konuşmacılarla bir araya getiriyoruz. Onların hem akademik hem de Türkiye'deki tecrübelerini birbirlerine aktarmalarını sağlıyoruz. Hem öğrencilerin kelime dağarcıklarını genişletiyor hem de farklı kültürleri anlama ve saygı duyma becerilerine katkı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çiçek, amaçlarının, öğrencilerinin çok dillilik ve kültürlülük bağlamında daha zengin, anlayışlı ve küresel bir bakış açısını yakalamaları olduğunu belirterek, "Dil, tarihsel ve kültürel bir bağlam içinde şekillendiği için güçlü bir araç oluyor. 'Rafi ve Arkadaşları' adını verdiği bu ders modelinde sınıf içinde farklı kültürlere ait yemekleri de yaptık, tariflerini birbirleriyle paylaştık, şarkılar söyledik. Öğrencilerimiz kendilerine ait olanı paylaşma ve aktarma konusunda daha hevesli oluyorlar." açıklamasında bulundu.

Tüpraş, 23 Nisan'ı 12. kez düzenlediği çocuk şenliğiyle kutladı Tüpraş, 23 Nisan'ı 12. kez düzenlediği çocuk şenliğiyle kutladı


Kaynak: aa