İSTANBUL (AA) - Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi kapsamındaki yeni uygulamaların tanıtılması ve Tarım Sigortaları Havuzu eksperlerinin bilgi birikimlerine katkıda bulunulması amacıyla düzenlenen Bitkisel Ürün Sigortaları Tekamül Eğitimleri, 5-6 Şubat'ta Ankara ve Kayseri’de gerçekleştirildi.

TARSİM'den yapılan açıklamaya göre eğitim toplantılarının açılışına, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Osman Yıldız, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özdemir, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Teknik Hizmetler Kurulu Başkan Vekili ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Şerifoğlu, TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Bekir Engürülü, Genel Müdür Yardımcıları Tufan Özel, Ertuğrul Çelik ve beraberlerindeki heyetin yanı sıra eksperler katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Osman Yıldız, değişen iklim koşulları ile birlikte artan doğal afetler karşısında tarımsal üretimin devamlılığı ve sürdürülebilirliği açısından tarım politikalarının önem taşıdığını hatırlatırken üretim planlaması anlamında tarım sigortaları sisteminin giderek artan önemine dikkati çekti. Yıldız, eksperlerin ise sisteme olan katkılarını vurguladı.

Adana 14. İnşaat Fuarı açıldı Adana 14. İnşaat Fuarı açıldı

Tekamül eğitim programları kapsamında, hasar tespit, risk inceleme işlemleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar ile birlikte, Devlet Destekli Bitkisel Ürün Sigortaları'nda 2023 yılı değerlendirmesi ve 2024 yılı yenilikleri başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Kaynak: aa