Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir’de 21 tane, 6 büyüklüğünün üzerinde deprem üretebilecek fay hattı olduğunu belirterek, “Bir an önce kentsel dönüşüme başlamamız lazım.” dedi.

Konak ilçesindeki Gültepe Atatürk Parkı’nda halka hitap eden Özhaseki, 6 Şubat’taki depremlerde en çok zarar gören illerden birinin Hatay olduğunu, ilk günden itibaren deprem bölgesine desteğe gittiklerini belirterek, Hatay’ın yerel yönetiminin CHP’de olduğunu anımsattı.

Burdur'da trafik polisleri 23 Nisan'da engelli genci polis aracıyla gezdirdi Burdur'da trafik polisleri 23 Nisan'da engelli genci polis aracıyla gezdirdi

Özhaseki, depremin siyaset üstü bir konu olduğunu, AK Parti belediyelerinin Hatay’da aylarca çalıştığını ifade ederek, şunları söyledi: “Kendi belediyeleri, milyonlarca nüfusu olan belediyeler, onlar da özel uçaklarla o bölgelere bazen geldiler. Uçağın içi tamamıyla sosyal medya grubu, kameralar. İndiler, birkaç tanıdıklarının yanına uğradılar, 1-2 özel köy ziyareti yaptılar, selfi çekildiler, bırakıp gittiler. Bazı belediyeler geldiler hakkını yemeyelim. Ama nüfusu milyonlarca olan belediyelerin başkanları sadece deprem turisti olarak gelip gittiler. Onlara çok güvenmediğimiz için kendi işimizi kendimiz yapıyoruz.”

Altyapı için kredinin en büyüğünü Hatay’a ayırdıklarını kaydeden Özhaseki, “Biz particilik bilmeyiz, önemli olan insanımıza hizmet. 4 bin 333 köyde inşaat yapıyoruz.” dedi. 

Editör: Reyyan Bayraktar