İSTANBUL (AA) - Çelebi Havacılık Holding, kadınların güçlenmesini hedefleyen "BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women's Empowerment Principles-WEPs)" imzacısı oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 65 yıllık tecrübesiyle 3 kıta, 5 ülke ve 40'tan fazla istasyonda yer hizmetleri alanındaki faaliyetlerini sürdüren Çelebi Havacılık Holding, bu stratejik adımla kadının toplumda, iş ve ekonomik yaşamında güçlendirilmesi için verdiği desteği somutlaştırdı.

Çelebi Havacılık Holding, sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında kadınların tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde daha fazla yer alabilmesini sağlamak adına kadınların güçlenmesini hedefleyen WEPs'e imza attı.

- Çelebi Havacılık Holding kadınların iş yaşamındaki rolünü güçlendiriyor

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kendi operasyonları ve faaliyet gösterdiği topluluklar içinde destekleyen Çelebi Havacılık Holding, bu kapsamda işe alım süreçlerinden terfi fırsatlarına kadar her aşamada cinsiyet eşitliğini gözetiyor ve kadın liderliğini teşvik ediyor.

WEPs, özel sektörün küresel anlamdaki en önemli girişimlerinden biri olarak biliniyor. 7 temel prensipten oluşan WEPs, özel sektörün toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik mevcut çalışmalarını güçlendirmesine, kurumsal politikalar ve programlar geliştirmesine, mevcut çalışmalarını, temel göstergelerini ve raporlama uygulamalarını analiz etmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

- "Kadınların güçlenmesini teşvik etmeye odaklandık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çelebi Havacılık Grup Üst Yöneticisi (CEO) Dave Dorner, BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri'ni imzalamanın kendileri için bir gurur vesilesi olduğunu belirterek, "Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni destekleyerek, kadınları güçlendirmenin sürdürülebilir ve adil bir gelecek oluşturmada oynadığı önemli rolü kabul ediyor, kadınları küresel düzeyde güçlendirmenin mükemmel bir girişim olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Gençler, Akbanklı liderlere ilham veriyor Gençler, Akbanklı liderlere ilham veriyor

Dorner, havacılık endüstrisinde çeşitliliği artırmaya ve kadınların güçlenmesini teşvik etmeye odaklandıklarına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Üst düzey yöneticilerimizde yüzde 30'un üzerinde ve merkez ofisimizde yüzde 50 oranında kadın çalışanımızın olduğunu belirtmek isterim. Kadının Güçlenmesi Prensipleri aracılığıyla kadın iş gücünü değerlendiren ve destekleyen bir iş yeri kurma konusundaki taahhüdümüzle, herkes için daha kapsayıcı ve refah dolu bir dünyaya katkıda bulunmaya kararlıyız."

Kaynak: aa