6 ve 20 Şubat depremleri sonrasında, iktidar tarafından depremde hasar gören eşyalar için depremzedelere nakdi eşya yardımı yapılacağı açıklanmıştı.

Ancak dilekçeler alınmasına, eşya hasar tespit komisyonları kurulmasına ve formlar düzenlenmesine rağmen depremzedelerden eşya yardımı alan olmadı.

İktidar tarafından depremin sıcaklığıyla söz verilen sonrasında da unutulan vaatlerden birinin de eşya yardımı olduğunu vurgulayan CHP’li Güzelmansur, eşya yardımının akıbetiyle ilgili İçişleri Bakanlığına soru önergesi verdi.

Hatay'da otluk alanda çıkan yangında mahsur kalan köpek yavrusu kurtarıldı Hatay'da otluk alanda çıkan yangında mahsur kalan köpek yavrusu kurtarıldı

CHP’li Güzelmansur’un yazılı soru önergesinde İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yanıtlanmasını istediği sorular şunlar:

  1. Hatay’da yıkık ve acil yıkılacak konut ve ticarethane sahibi depremzedelerden kaçı eşya yardımı için başvurmuştur? Bunlardan kaçına, ne kadar ödeme yapılmıştır?
  2. Depremden zarar gören diğer 10 ilde, iller bazında, yıkık ve acil yıkılacak konutların sahibi depremzedelerden kaçı eşya yardımı için başvurmuştur? Bunlardan kaçına, ne kadar ödeme yapılmıştır?
  3. GİB zarar tespiti komisyonu ekipleri tarafından, Hatay’da kaç orta ve az hasarlı konut ve işyerinde zarar tespiti yapılmıştır? Tutanak altına alınan zarar görmüş eşyalar için toplamda biçilen değer ne kadardır?
  4. Hatay’da GİB ekipleri tarafından tespiti yapılan zarar görmüş eşyalar için kaç depremzedeye, ne kadar nakdi yardım yapılmıştır?
  5. GİB zarar tespiti komisyonu ekipleri tarafından, depremden etkilenen diğer 10 ilde, iller bazında, kaç orta ve az hasarlı konut ve işyerinde zarar tespiti yapılmıştır? Tutanak altına alınan zarar görmüş eşyalar için toplamda biçilen değer ne kadardır?
  6. Depremden etkilenen diğer 10 ilde, iller bazında, GİB ekipleri tarafından tespiti yapılan zarar görmüş eşyalar için kaç depremzedeye, ne kadar nakdi yardım yapılmıştır?
  7. Hatay’da ve depremzede diğer 10 ilde, her bir il için ayrı ayrı olmak üzere, eşya yardımı yapılacak kaç depremzede vardır? Ödemeler ne zaman yapılacaktır?