Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı son dakika açıklamasında TOKİ'nin sosyal konut projesi kapsamında evi olmayanları konut sahibi yapacağı bildirildi. Peki TOKi konut başvuruları ne zaman başlayacak? TOKİ konut başvuru şartları nedir? Başvurular nasıl yapılacak? Hangi illerde TOKi başvurusu başlayacak?

TOKİ'nin yapacağı sosyal konutlar ve İstanbul'da yapılacak 500-600 bin konut, bunlara ek olarak deprem bölgesine yapılacak 800 bin konut ile birlikte fiyatlaırn hızlı şekilde düşeceğini söyleyen Bakan Özhaseki, şu ifadeleri kullandı:

"Deprem bölgesinde yaklaşık 800 bine yakın bağımsız bölüm yapılacak. İstanbul'a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak, diye düşünüyorum"

Kredi ve burs ödemeleri hesaplarda Kredi ve burs ödemeleri hesaplarda

TOKİ'DEN EVİ OLMAYANLARA KONUT

TOKİ'nin evi olmayanlar için konut kampanyası düzenleyeceğini açıklayan Bakan Özhaseki, 2024 yılında konutların yapılacağını söyledi. Konutlar için başvuru şartları ise şu şekilde:

T.C. vatandaşı olması,

• Proje il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il nüfusuna kayıtlı olması,

Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç).

• Aylık hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları), en fazla net 34.000₺ olması gerekmektedir. (Başvuru sahibinin kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları, başvuru tarihi itibariyle gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı) (Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri kategorisi hariç)

• Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuk adına bir adet başvuru yapılabilecektir, birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Not: 34 bin lira gelir 2023 yılı için belirlenmiştir. 2024 yılında bu artırılacaktır.

HANGİ İLLERDE?

Deprem bölgesi haricinde en fazla konut İstanbul'da daha sonra Ankara'da yapılacak. Siz hangi ilde konut bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.