İSTANBUL (AA) - İş Bankası ve MEXT, KOBİ'lerin üretimde verimliliğinin artırılması, global arenada daha rekabetçi bir konuma gelmeleri, dijital ve yeşil dönüşüm yolculuklarının hızlandırılması amacıyla işbirliği yaptı.

Tamamlandığında Türkiye sanayisine yol gösterecek içgörüler üretmesi hedeflenen "100 KOBİ'nin İkiz Dönüşüm Yolculuğu" projesi, MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ve İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran'ın katılımıyla MEXT Teknoloji Merkezi'nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Akkol, konuşmasında, ülkede 400 binden fazla imalat gerçekleştiren KOBİ'nin mevcut olduğunu, KOBİ'lerin sektördeki toplam istihdamın yüzde 72,5'ini sağladıklarını ve sektörün toplam cirosunun yüzde 54,2'sini oluşturduklarını kaydetti.

Akkol, projeyi üretim yapan Türk KOBİ'lerin ve Türkiye sanayisinin geleceği için atılmış stratejik bir adım olarak gördüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Amacımız, ülkemizdeki KOBİ'lerin üretimlerini daha verimli gerçekleştirerek karlılıklarını arttırması ve global rakiplerine karşı daha rekabetçi olması. Diğer yandan KOBİ'lerimizin yeni düzenlemelere daha hazırlıklı olmalarını istiyoruz. Çünkü sadece büyük firmaların dijital ve yeşil dönüşüme hazırlıklı olmalarının yeterli olmadığına inanıyoruz. KOBİ'ler tarafından 2022 yılında yapılan toplam ihracatın yarısı Avrupa ülkelerine gerçekleşti. Bu sebeple Avrupa Birliği'nin sınırda karbon vergisi uygulaması gibi küresel gelişmeler, artık yeşil dönüşümün bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu gösteriyor. Projemiz, Türkiye'nin ve özellikle KOBİ'lerimizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmalarına da önemli katkılar sağlayacaktır."

- "3 yılda milli gelire 269 milyar dolar katkı potansiyeli"

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da projeye dahil edilecek KOBİ'lerin seçiminde KOSGEB tarafından belirlenen stratejik sektörler arasında yer alması, üretim yapması ve doğrudan ya da dolaylı ihracat yapması kriterlerinin belirleyici olduğunu belirterek, "KOBİ'lerin dijital ve yeşil dönüşümünü tamamlamış olarak ayağını yere sağlam bastığı, güçlenen finansallarla küresel rekabette fark yarattığı ve Türkiye'yi farklı konuma getirmeye katkı sağladığı bir hayal için bu projeyi oluşturduk. Seçtiğimiz KOBİ'ler üretim bantlarının yönetsel süreçlerinin dijitalleşmesi, enerji verimliliği yatırım ihtiyaçlarının belirlenmesi ve gereken noktalarda en uygun maliyetlerle finansman desteği sağlanması konusunda bizi yanlarında bulacaklar." şeklinde konuştu.

Proje ile MEXT'in dijital olgunluk değerlendirme analizinin yanına kaynak verimliliği çözümleriyle bir yeşil dönüşüm olgunluk analizi de ekleyeceklerini söyleyen Aran, "Bu projeden ilham alarak diğer KOBİ'lerin de 3 yıl içinde ikiz dönüşümlerini tamamlayacaklarını varsayarsak, bunun ülke ekonomisine 269 milyar dolara varan katkı potansiyeli var. Verimliliğimizi artırmadığımız, bu tarz dönüşümler yapmadığımız sürece gözümüz hep kurlarda olur. Bu kısır döngüyü kırmamız gerekiyor." diye konuştu.

Hatay'da depremzede çiftçilere pamuk ve soya tohumu desteği Hatay'da depremzede çiftçilere pamuk ve soya tohumu desteği

Aran, 2024'ün İş Bankası'nın 100. kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatarak, daha yılın ilk 2 ayı bitmeden toplumsal yaşamın farklı alanlarına temas eden pek çok projenin tanıtımını yapmış olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kaynak: aa