İSTANBUL (AA) - İş Kuleleri Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, demir çelik ve alüminyum ürünleriyle başlamak üzere endüstriyel ürünlerin ticaretine aracılık etmek amacıyla İş Bankası Grubu tarafından kurulan Türkiye’nin en büyük endüstriyel pazaryeri platformu Proemtia, 1'inci yılını kutladı.

Proemtia, 1'inci yılda 16 bin alıcı, 500 satıcı ve 3,7 milyar liralık işlem hacmine ulaştı. Demir çelik ve alüminyum sektöründen iş insanları, Proemtia'nın "1. Yıl ve İstanbul Sektör Buluşması" etkinliğinde bir araya geldi. Etkinliğin açılış konuşmalarını, İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran ve Proemtia Üst Yöneticisi (CEO) Umut Feyzioğlu gerçekleştirdi.

Etkinlikte, Dr. Barış Esen moderatörlüğünde düzenlenen "Demir Çelik ve Alüminyum Sektöründeki Gelişmeler ve Gelecek Beklentileri" konulu panelde demir çelik ve alüminyum sektörü ele alındı.

Eksun Gıda'ya kalite ve gıda güvenliğinde "küresel vize" Eksun Gıda'ya kalite ve gıda güvenliğinde "küresel vize"

- "Verimlilik artışının önümüzdeki 3 yılda 2 temel taşı var, biri dijitalleşme, diğeri yeşil dönüşüm"

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılasında (GSYH) en büyük payı alan imalat sanayi sektöründeki her yüzde 1'lik artışın ekonomik büyümeyi binde 5 oranında artırdığının altını çizerek, "Ülkemizdeki temel sorun da aslında sektörlerdeki verimlilik artışı. Orta Vadeli Programı da dikkate alırsak, bu artışın önümüzdeki 3 yılda 2 temel taşı var: Biri dijitalleşme, diğeri yeşil dönüşüm. Bu iki dönüşümü başarmak durumundayız." dedi.

Aran, imalat sanayiinin gelişmesine, pazarın güçlenmesine, derinleşmesine ve dijitalleşmesine katkı sağlayacak olan Proemtia ile ödemelere aracılık ederken pazar yeri mantığıyla alıcıların ve satıcıların zahmetsiz bir şekilde buluşup iş gücünden daha etkin yararlanmasına da öncülük etmek istediklerini belirtti.

Dijitalleşmenin sektörleri geliştirmedeki gücünü vurgulayan Aran, özellikle içinde bulunulan ekonomik koşullarda bilançosunu iyi yöneten ve verimlilik artışını sağlayan şirketlerin başarıyla ilerleyeceğini ifade etti.

Aran, böyle dönemlerde iş birlikleri ve ortaklıkların taşıdığı öneme işaret ederek, "Kreditör olmanın yanı sıra mevzuatın izin verdiği sınırlar ve öz kaynağımızın verdiği imkanlar çerçevesinde ekonomi için kritik olan her konuda finansör olmanın ötesine geçerek gerekli iş birliklerinin içinde yer alacak esnekliğe sahibiz." açıklamasında bulundu.

- "Proemtia, Türkiye'nin en büyük B2B pazar yeri haline geldi"

Proemtia CEO'su Umut Feyzioğlu da 1 yıl önce endüstriyel ürün ve emtia ticaretini dijitalleştirme misyonuyla yola çıktıklarını, birçok sektörün ana girdisi olması nedeniyle demir çelik sektörüne öncelik verdiklerini vurguladı.

Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz 1 yıl içerisinde Proemtia ekibi olarak yüz yüze 2 bin ziyaret gerçekleştirdik 40 şehirdeki potansiyel alıcı ve satıcılarımızı yüz yüze ziyaret ettik. 1 yılın sonunda Türkiye genelinde 16 bin alıcı, 500 satıcı ve 3,7 milyar liralık işlem hacmine ulaştık. Bugün itibarıyla internet sitesi haftalık 12 bin kullanıcı tarafından ziyaret edilen, her iş günü ortalama 60 yeni alıcının üye olduğu Proemtia, Türkiye'nin en büyük işletmeler arası (B2B) pazar yeri haline geldi ve şunu söyleyebilirim ki demir çelik ticaretini dijitalleştirdi."

Gelecek hedeflerine de değinen Feyzioğlu, indirim isteme, yeni lojistik çözümleri, ürün bedeli iade garantisi ve yükleme öncesi gözetim sertifikası gibi yeniliklerini de pazaryerine kazandırarak büyümeye devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: aa