İSTANBUL (AA) - Garanti BBVA'nın desteğiyle gerçekleştirilenen Salt'ın yeni sergisi "Havaya Dair" 18 Ağustos'a kadar ücretsiz gezilebilecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Salt'ın yeni sergisi hava kirliliğinin toplumsal ve ekolojik boyutlarını maddi, işitsel ve görsel deneyler aracılığıyla somutlaştırmayı amaçlıyor.

Milano merkezli disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ tarafından Salt Beyoğlu'ndaki forum alanı için tasarlanan enstalasyon 18 Ağustos'a kadar ücretsiz ziyaret edilebilecek.

"Havaya Dair" sergisi yalnızca havaya nüfuz eden ve hava yoluyla yayılan zehirliliği değil, bu zehirliliğin işaret ettiği karmaşık toplumsal sonuçları, yerel ve küresel etkileri, gezegen ölçeğindeki bağıntıları da ortaya koyuyor.

Havayı ortak bir alan olarak işleyen enstalasyon temiz ve solunabilir havanın müşterek ve evrensel bir hak olduğunu gündeme getiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Elif Güvenen, Salt'ın güncel konulara dair yürüttüğü araştırma ve sergiler alanındaki öncü konumuyla, kurulduğu günden beri kendilerinin gündeminde önemli yere sahip olan iklim krizine odaklı programları büyük başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Güvenen, oluşturduğu programlarla, kültür sanat faaliyetlerini bir adım öteye taşıyarak sürdürülebilirliğin farklı boyutlarını ele almaya devam ettiğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Konusu itibarıyla Havaya Dair sergisini de yalnızca sanatsal bir enstalasyon olarak değerlendirmemek gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu sergi hava kirliliğinin hem sosyal hem de çevresel boyutları üzerine düşündürerek bizleri farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Her şeyin birbirine bağlı olduğu dünyamıza iyi bakmamız gerektiğinin altını çiziyor. Sanatın dönüştürücü ve iyileştirici gücüne inanan bir kurumun temsilcisi olarak dünyanın ihtiyaçlarını gözeten içeriklerin artmasını diliyorum."

Salt Genel Müdürü Deniz Ova da Salt'ın, farklı disiplinler arasındaki kesişim ve etkileşimleri araştırırken dönemin kritik meselelerini anlamayı ve özgün yaklaşımlarla yorumlamayı önemsediğini ifade etti.

Radisson Otel Grubu, Türkiye'deki otel yatırımcılarına 2030 yılı hedefini açıkladı Radisson Otel Grubu, Türkiye'deki otel yatırımcılarına 2030 yılı hedefini açıkladı

Türkiye ve yakın coğrafyasında sanat, mimarlık, tasarım pratikleriyle kent, toplum ve ekonomi tarihi odaklı araştırmalarının yanı sıra ekolojik kriz, iklim değişikliği gibi aciliyet teşkil eden güncel sorunlara dair projeler de geliştirdiklerini anlatan Ova sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu bağlamda yeni bir iş birliği yapmak üzere Salt'ın disiplinlerarası pratiğine yakın olan, görsel kültür, teknoloji ve ekoloji alanındaki çalışmalarıyla yenilikçi sergi deneyimleri geliştiren 2050+ tasarım stüdyosunu davet ettik. Kent odaklı araştırma sürecinde hava kirliliği kritik bir mesele olarak karşımıza çıktı ve bu konuya eğilmeye karar verdik. Havaya Dair, soluduğumuz havaya ilişkin anlayışımızı genişletmeye yönelik bir davet. Serginin gündeme getirdiği konuları paralel konuşma ve gösterim programlarıyla da irdelemeye devam edeceğiz."

Kaynak: aa