İSTANBUL (AA) - QNB Finansbank ve Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Scratch Cup 2024 bu yıl beşinci kez düzenlendi.

Helal kruvaziyer sektörü büyüyor Helal kruvaziyer sektörü büyüyor

Bankadan yapılan açıklamaya göre, QNB Finansbank'ın, çocuk ve genç odaklı "Minik Eller Büyük Hayaller" Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında, Habitat Derneği iş birliğinde hayata geçirilen "Scratch Cup", bu yıl beşinci kez gerçekleştirildi.

Yıl boyunca kodlama eğitimleri alan çocuklar, "Sürdürülebilir Yaşam Alanları" teması ile oyunlarını kodladılar. Yapılan değerlendirmeler sonucu Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Bursa, Uşak, İstanbul, Muğla, İzmir olmak üzere 8 farklı şehirden 10 takım finale kalarak QNB Finansbank Kristal Kule'de gerçekleşen ödül törenine katıldı. 10 takımdan 25 çocuğun katılımıyla 24 Mayıs günü gerçekleşen finalde çocuklar, birbirinden yaratıcı oyunlarını jürinin değerlendirmesine sundu.

Bu yıl, "Sürdürülebilir yaşam alanları" temasıyla kodlayan çocuklar, kodlama becerilerini geliştirirken, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik hakkında da yetkinliklerini artırma fırsatı yakaladılar. Çocukların kodladıkları oyunlar eğlenceli olmanın yanında eğitsel yanlarıyla da öne çıktı.

Katılımcılar, günümüz şehirlerinin en büyük problemlerinden biri olan kent yapılaşmasını sürdürülebilirlik temelinde ele alarak, ekonomik, sosyal ve çevresel alanda hayata geçirilebilecek iyileştirmeleri, oyunlarla kodladılar. Yılın ilk çeyrek dönemi boyunca gerçekleşen eğitimlerde binden fazla çocuk kodlama eğitimi aldı.

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen QNB Finansbank Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Zeynep Çakır, QNB Finansbank olarak "Minik Eller Büyük Hayaller" sosyal sorumluluk platformları çatısı altında, 2015 yılından bu yana 4 binden fazla gönüllü finansçının desteğiyle 80'den fazla projeyi hayata geçirdiklerini ve 700 binden fazla çocuğa ulaştıklarını belirtti.

Çakır, ilk yıllardan itibaren Habitat Derneği ile proje ortaklığını yürüttükleri Minik Eller Kod Yazıyor projelerinin dokuzuncu yılını doldurduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar 45 binden fazla çocuğa online ve fiziki olmak üzere 400 bin saatten fazla eğitim sağladık. Scratch Cup ile her sene katılım konusunda kendi rekorumuzu kırıyoruz. Bu yıl Scratch Cup 2024’e rekor bir katılım ile 1174 başvuru aldık. Takımların 2-3 çocuktan oluştuğunu düşünerek bu sayı 3 binden fazla demek oluyor. Scratch Cup temalarını belirlerken üç yıldır sürdürülebilirliği odağımıza aldık. Sürdürülebilir bir gelecek için çalışırken bu alanı teknolojiyle buluşturmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.

'Minik Eller Kod Yazıyor' projemizde Habitat Derneği ile harika bir iş birliği yürütüyoruz ve onların da katkılarıyla daha çok şehir ve çocuğa ulaşmaya gelecek yıllarda da devam edeceğiz. Bu sene de çocuklarımızın kendi hazırladıkları birbirinden güzel ve yaratıcı oyunları izledik. 8 farklı şehirden 25 yaratıcı çocuklarımıza değerli sunumları için teşekkür ederiz."

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Civan Sözkesen de 'Minik Eller Kod Yazıyor' projesinin Scratch Cup 2024 finalinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dijital dönüşüm sürecinde çocukların erken dönemde bu sürece entegre olmasına büyük önem atfettiklerini ve 2019 yılında QNB Finansbank ortaklığında başlattıkları 'Minik Eller Kod Yazıyor' projesi ile 69 ilde 45 binden fazla çocuğa temel kodlama eğitimi verdiklerini aktardı.

Pandemi döneminde online eğitimlerle 9 bin den fazla çocuğun kodlama eğitimi aldığına dikkati çeken Sözkesen sözlerini şöyle tamamladı:

"Proje, çocukların dijital becerilerini geliştirmenin yanı sıra sanat, resim, müzik ve hikâye anlatıcılığı gibi yaratıcı kaslarını da güçlendirmeyi amaçlıyor. Dijital çağın gereksinimlerine uygun olarak çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, onların problem çözme, analitik düşünme ve yaratıcı yeteneklerini geliştirmek için bu tür eğitimlerin kritik öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu yıl 'Sürdürülebilir Yaşam Alanları' temasıyla düzenlediğimiz Scratch Cup yarışmasında tüm çocuklarımızı tebrik ediyor, emeği geçen jüri üyelerine, gönüllü eğitmenlere, mentorlara ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Dijital dönüşüm sürecinde çocuklarımızın kazandığı bu becerilerle daha aydınlık ve sürdürülebilir bir gelecek inşa edeceğimize inanıyorum."

Scratch programlama dili, çocukların kodlama becerilerini geliştirmelerine ve yaratıcı yanlarını keşfetmelerine yardımcı olurken Scratch Cup 2024 finali ile bu becerilerini test etmelerine ve pekiştirmelerine de olanak sağlıyor.

Çocuklar, sürdürülebilir yaşam alanları hakkında hem eğlenceli hem de eğitici bir deneyim yaşarken Scratch kodlama dilini kullanarak, ekip olarak birlikte projeler oluşturmak, iş birliği geliştirme ve takım çalışması gibi becerilerini de geliştirme fırsatı yakaladı.

Scratch Cup 2024'e 50 şehirden 1174 başvuru alındı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 8-10 yaş ve 11-14 yaş kategorilerinden beşer takım olmak üzere toplam 10 takımdan 25 çocuk finale eğlenceli ve bir o kadar da yaratıcı oyunlarıyla katıldı. Ekipler, kendilerine verilen süre içinde oyunlarını anlatıp jürinin sorularını yanıtladı.

Jüri değerlendirmesi sonucunda tüm çocuklar kendi kategorilerinde ödüllerini aldı.

Kaynak: aa