İSTANBUL (AA) - TAB Gıda, geçen yıl 81 şehirde 1615 restorana ulaşarak büyüdü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TAB Gıda, 2023'te sistem genelinde satış hacmini yüzde 106 artışla 25 milyon 136 bin liraya ulaştırdı.

Şirket, geçen yıl operasyonlarını Türkiye, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde toplam 81 şehre yayarak 183 yeni restoran açtı ve 1615 restorana ulaştı.

Geçen yıl ortalama 350 milyon müşteriye hizmet veren şirket, 204 milyon sipariş aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAB Gıda Üst Yöneticisi (Co-CEO) Özgür Çetinkaya, şirketin geçen yılki başarısının stratejik hedeflere titizlikle bağlı kalmalarının, finansal dengeyi ve disiplini koruyarak karlı büyümeye odaklanmalarının bir sonucu olduğunu belirterek, "Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin hızlı servis restoran sektöründeki lider konumumuzu daha da güçlendirdik. 2023'te hem dijitalleşmeye hem de yeni restoran açılışları ve restoran yenilemelerine 1.5 milyar liraya yakın yatırım yaptık. Sistemimize 183 yeni restoran ekleyerek 1615 restorana ulaştık." ifadelerini kullandı.

Restoranların 928'ini şirketin yönettiği, 687'sini ise franchise girişimcilerle birlikte yönetildiği bilgisini paylaşan Çetinkaya, franchise operasyonları da dahil 22 bini aşkın çalışana istihdam sağladıklarını ve kadın çalışan sayısında Türkiye'nin lider şirketleri arasında olduklarını aktardı.

Çetinkaya, enflasyona göre düzenlenmiş gelirlerinin, geçen yıla kıyasla yüzde 20 reel artışla 19 milyon 988 bin liraya ulaştığını kaydederek, "Disiplinli finansal ve operasyonel yönetim ile kar odaklı stratejilerimiz sayesinde, enflasyona göre düzenlenmiş düzeltilmiş 'Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karımızı (FAVÖK) yüzde 83 artırarak, 4 milyon 321 bin liraya yükselttik. Bu dikkat çekici finansal performansımız neticesinde, net karımızı reel olarak yüzde 33 arttırarak, 2 milyon 458 bin liraya çıkardık." açıklamasını yaptı.

- "Dijitalleşme konusunda ilerleme kaydettik"

Karlılıklarındaki artışın arkasındaki en önemli gücün ekosistem şirketleriyle yarattıkları sinerji olduğuna işaret eden Çetinkaya, "Bu sayede, sektörde benzeri olmayan çevik tedarik zincirimizle ölçek ekonomisine erişim sağlıyoruz ve birim maliyetlerimizi düşürebiliyoruz. Operasyonel ve finansal karlılığımız sonucu olarak franchise taleplerinde artış görmek bizi son derece memnun ediyor ve büyümemizi hızlandırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

PEUGEOT Yeni E-3008 Red Dot Ödülü'ne layık görüldü PEUGEOT Yeni E-3008 Red Dot Ödülü'ne layık görüldü

Geçen yıl dijitalleşmeye ve yeni teknolojilere yaptıkları yatırımları daha da hızlandırdıklarını ve dijitalleşme konusunda kaydettikleri ilerlemenin de büyümede önemli katkısı olduğunu ifade eden Çetinkaya, 2023'te dijitalleşme yatırımlarının bir parçası olarak restoranlarında self-servis kioskları devreye almaya başladıklarını ve bu kioskların müşteri sipariş sürecini basitleştirerek bekleme sürelerini azalttığını belirtti.

Çetinkaya, pazarlama faaliyetleriyle müşterilerin markalarına bağlılığını pekiştirdiklerini aktararak, müşterilere hizmet sunmanın yanı sıra, stratejik büyüme ve karlılık konusunda yatırımcılarına verdikleri taahhütleri de yerine getirdiklerini kaydetti.

2023'te aldıkları kararların ve hayata geçirdikleri stratejilerin, 2024 hedeflerimize ulaşmaları için sağlam bir zemin oluşturduğunu belirten Çetinkaya, "Dinamik pazar koşullarına hızla uyum sağlama ve sürekli yenilikçilik yolundaki kararlılığımızı, teknoloji ve dijitalleşme alanındaki yatırımlarımızla birleştirerek sektördeki liderliğimizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: aa