İSTANBUL (AA) - Vehbi Koç Vakfı, vakfa emeği geçmiş kişileri ağırladığı "Vehbi Koç Vakfı Sohbetleri" podcast serisinin ilk konuğu Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel oldu.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, Vehbi Koç Vakfı'nın Kurucusu Vehbi Koç ve Sadberk Koç'un ilk çocuğu olan Semahat Arsel, Vehbi Koç Vakfı'nı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Ankara'da geçen çocukluğunu, ailesiyle ilişkilerini ve o dönemin geleneklerini anlattı.

Podcasttaki görüşlerine yer verilen Arsel, çocukluğu döneminde Ankara'nın yeni yeni geliştiğini, çok intizamlı ve güzel bir şehir olduğunu belirtti.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatını hatırladığını aktaran Arsel, o günlere dair, "Hayatımın ilk acısıydı, çok acı gelmişti. İstanbul'da ve Ankara'da büyük törenler oldu, sokaklarda insanlar günlerce ağlaştı." duygularını paylaştı.

Gençlik yıllarından itibaren babası Vehbi Koç'un aklında bir vakıf kurma fikri olduğundan bahseden Arsel, ailesinin israftan kaçındığını ve çocuklarına da bunu aşıladığına dikkati çekti.

Vehbi Koç Vakfı'nın nasıl kurulduğunu anlatan Arsel, şunları kaydetti:

Kerevitaş 2023 finansal sonuçlarını açıkladı Kerevitaş 2023 finansal sonuçlarını açıkladı

"İrsi bir durum vardı. Dedem de vakıfçılığa yatkın biriymiş, hatta İbadullah Vakfının kurucularındanmış. Babam, yaşadığı, gördüğü olaylardan hep çok etkilenmiş, ders almış. Vehbi Koç ismi yayılmaya başladıktan sonra, eğitim, sağlık gibi alanlarda kendisinden talepler de çoğalmış. O dönemde Ankara'da okul da yokmuş. 'Kendi kendime düşündüm, insan evinde okuyamaz, öğretmen olmadan bir şey öğrenemez. O nedenle ben okul yaptırmayı, eğitime daha fazla yardım etmeyi gönlüme ve kafama koydum' derdi. Öyle de yapmış."

Koç Üniversitesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, Koç Okulu ve Türkiye'nin ilk özel müzesi Sadberk Hanım Müzesi'nin kuruluşuna dair bilgiler aktaran Semahat Arsel, eğitim, sağlık ve kültür alanındaki yatırımların sürdürülebilir olması gerektiğine dikkati çekti.

Arsel, "Varlıklı insanlardan okul yaptırmaları yönünde beklenti oluyor. O kişiler de tabii tüm hüsnü niyetiyle bir okul yapıyor. Bir müddet sonra o okulun yeni ihtiyaçları oluyor. Ben de diyorum ki, o okulları yaparken yaşatabilmek için bakımına da belli bir bütçe ayırmak lazım. Vakıf yönetiminin bir görevi de o. Başarı ancak devamlılığını sağlamakla mümkün. Benim en önem verdiğim konu büyük emeklerle yapılan işlerin devamlılığını da sağlayabilmek." ifadelerini kullandı.

Vehbi Koç Vakfı Sohbetleri'nin ilk yayınına vakfın YouTubi ve Spotify hesapları üzerinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: aa