Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Samandağ'dan Arsuz-Dörtyol'a kadar uzanan sahil şeridini kapsayan zehirli denizanası istilasını verdiği önerge ile meclis gündemine taşıyarak hükümet yetkililerini göreve davet etti.

Hatay'ın Samandağ ilçesi başta olmak üzere İskenderun, Dörtyol, Arsuz ilçeleri sahillerine vuran zehirli göçmen denizanaları bölgede endişe uyandırmakta. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahin, 2021 yılında İsrail ve Lübnan'da görülen zehirli tür denizanalarının bu yıl Hatay'da kıyıya vurduğunu ve yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahil şeridine vuran denizanalarının farklı noktalarda yoğun olarak görüldüğünü söyledi.

İstilacı denizanaları ile ilgili olarak İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan yaptığı açıklamalara dikkat çeken Suzan Şahin, uzmanların, denizanalarının Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz'e geçtiğine belirttiğini, ayrıca kıyıya vuran denizanalarının denizlerdeki ekosistemi tehdit ederek balık stoklarını azalttığını, halk ve balıkçı sağlığını tehdit ettiğini, patlayan bir tür olduğu için çok dikkatli olunması gerektiğini, balıkçı ağlarını doldurarak günlük avları engellediğini ve insan vücuduna temas ettiği takdirde yıllarca kalabilecek izler bıraktığını hatta insanlarda kalp krizi geçirme riskini olduğunu belirtmektedir.

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanının cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına önerge veren CHP'li Şahin, ''İskenderun teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Üniversitesi hocaları normalde Mart ayında ortaya çıkan denizanalarının erken görülmesiyle ilgili incelemeler başlattı, giriş ve çıkış olması nedeniyle İskenderun Körfezi'nde denizanalarının akıntıya kapılmaları durumunda bu kıyılarda da görülebileceğine dikkat çektiler ve istilacı egzotik bir denizanası türü olan rhopilema nomadica (göçmen denizanası) türünün yoğun bir popülasyonunun görüldüğünü belirttiler. Uzman akademisyenlerin yaptığı açıklamalarda özellikle gırgır avcılığında 35 kulacın üzerindeki derinliklerde görülen denizanasının yoğunlaştığının net bir şekilde görüldüğü, çok erken bir dönemde kıyılarda görülmeye başlandığı, zehirli bir tür olarak bilindiği belirtiliyor.'' dedi.