İran sinemasının sevilen yönetmeni Abbas Kiyarüstemi'nin "Arkadaşımın Evi Nerede?" filmine kısa bir bakış.

 Arkadaşımın Evi Nerede?

   Sohrab Sepehri’nin (1928–1980) mistik bir şiirinden etkilenen İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Köker Üçlemesinin ilk filmi olan “Arkadaşımın Evi Nerede?” bize sade perdelerin arkasından derin anlamlar yüklüyor. Arkadaşının defterini yanlışlıkla alan 8 yaşındaki Ahmed onu arkadaşına ulaştırmak ister. Çünkü arkadaşı Muhammed ödevini defterine yapmazsa öğretmeninden sert bir fırça yiyecek ve gerekirse ceza alacaktı. Bunu minik ve merhametli kalbine sığdıramayan Ahmed en iyi çözümü defteri ona akşamdan önce vermek olarak bulur. Bunun için Köker köyünün hemen arkasında olan başka bir köye giitmek zorundadır.

   Her ne kadar yola çıkmadan önce bunun kolay olabileceğini düşünmüş olsa da işler istediği gibi gitmez. Arkadaşı Muhammed’in evini bulmak o kadar da kolay olmaz. Yolda engellerle karşılaşır ama asla pes etmez. Ahmed’in bu yolculuğuna eşlik ederken çevreyi gözlemleme fırsatı buluyoruz. O dönemde anne- çocuk ilişkisini hatta dede- baba- çocuk ilişkisini de yakından izleme fırsatı buluyoruz.

  Filmde Ahmed’in her ne pahasına olursa olsun defteri arkadaşına ulaştırmaya çalışması bizi filmi sürükleyici bir şekilde izlememiz için ikna ediyor. Onunla birlikte bıkmadan yürüyoruz o yolları. Ahmed Muhammed’e defteri ulaştırdı mı?

İzlerken yorulmayacağınız, hem konunun hem sahnelerin sakinliği ile zevkle izleyeceğiniz bir film.

İyi Seyirler.